Sfârșitul de săptpmână a fost unul prielnic pentru reprezentanții atletismului național, care au luat parte la Campioantul Național de Marș, competiție ce a avut loc în capitală. Ana Rodean și-a păstrat titlul de campioană în proba 20 de kilometri marș, iar coelgele sale de la CS Unirea și LPS Alba Iulia au mai adus 4 medalii în visteriile cluburilor.

Campionatul Național de Marș a reunit foarte mulți sportivi din întreaga țară, la seniori, tineret, Juniori 1, 2 și 3. Ana Rodean a făcut din nou o cursă bună și și-a păstrat ”coroana” din anii precedenți, terminând cursa de 20 de kilometri marș într- o oră, 38 de minute și 43 de sutimi!

Mihalea Acatrinei a luat argintul la tineret, precum și bronul la senioare, cu un timp de o oraă, 45 de minute și 22 de sutimi.

Tot la tineret, Bianca Molnar a terminat cursa pe locul al 3-lea, cu un timp de o oră, 47 de minute și 49 de sutimi.

Încă o medalie adusă cluburilor de atletism din Alba Iulia, a fost câștigată de Roxana Panța, care a luat argintul la categoria Junioare 1, cu un timp de 52 de minute, 46 de secunde și 60 de sutimi, în proba de 10 kilometri marș.

Iată și celelalate rezultate ale ateltelor din Alba Iulia:

• Georgiana Jid (Junioare 2 – 5 kilometri) – locul 7, cu timpul de 27 de minute și 53 de secunde
  • Lorena Pașca Igna (Junioare 2 – 5 kiloemtri) – locul 16, cu timpul de 30 de minute și 7 sutimi.
  • Mădălina Acatrinei (Junioare 3 – 3 kiloemtri) – locul 9, cu timpul de 17 minute și 10 secunde
  • Nadia Cucereanu (Junioare 3 – 3 kilometri) – dintr-o greșeală a organizatorilor a fost palsat pe ultima poziție, cu un timp de arpoximativ 30 de minute, însă ea a terminat cursa în 17 minute!
  • Luiza Trante (Copii 1 – 2 kilometri) – locul 19, cu timpul de 11 minute și 58 de secunde
  • Mădălina Cuțitar (Copii 1 – 2 kilometri) – locul 21, cu timpul de 12 minute și 27 de secunde.