Alba Iulia a găzduit, duminică, ediţia de iarnă a Campionatului Naţional de Marş, competiţie organizată de CS Unirea Alba Iulia în parteneriat cu Federaţia Română de Atletism şi la care şcoala de marş din Cetatea Marii Uniri şi-a reconfirmat valoarea.

Roxana Panţa (LPS Alba Iulia, CS Unirea Alba Iulia) s-a clasat pe primul loc în proba pe distanţa de 10 kilometri a junioarelor 1. 51:34.13 a fost timpul Roxanei Panţa, care le-a devansat pe Diana Angelescu (CSM Suceava) şi Eliza Haivaca (LPS Botoşani).

Oferte echipament Joma pentru CluburiCatalog 2018 JSport.ro - Joma, Cluburi, echipamente sportive, echipe

În competiţia senioarelor, pe distanţa de 20 de kilometri, Ana Rodean (CS Unirea Alba Iulia, CSU Alba Iulia) a ocupat locul 2, pe a treia treaptă a podiumului urcând Mihaela Acatrinei (CS Unirea Alba Iulia). Bianca Molnar (CS Unirea Alba Iulia, CSU Alba Iulia) s-a situat pe locul 4, ocupând primul loc la tineret.

Concursul pe echipe la seniori a fost câştigat de CS Unirea Alba Iulia (Ana Rodean, Mihaela Acatrinei, Bianca Molnar, Georgiana Jid).

În proba de 5 kilometri a junioarelor 2, Lorena Paşca-Igna (CS Unirea Alba Iulia) a ocupat locul al doilea.

sursa foto-text: fra.ro, facebook Club Sportiv Unirea Alba Iulia, facebook Cosmin Szekely