Alba Iulia a găzduit, duminică, ediţia de iarnă a Campionatului Naţional de Marş, competiţie organizată de CS Unirea Alba Iulia în parteneriat cu Federaţia Română de Atletism şi la care şcoala de marş din Cetatea Marii Uniri şi-a reconfirmat valoarea.

Roxana Panţa (LPS Alba Iulia, CS Unirea Alba Iulia) s-a clasat pe primul loc în proba pe distanţa de 10 kilometri a junioarelor 1. 51:34.13 a fost timpul Roxanei Panţa, care le-a devansat pe Diana Angelescu (CSM Suceava) şi Eliza Haivaca (LPS Botoşani).

Oferte echipament JomaOferte Joma

În competiţia senioarelor, pe distanţa de 20 de kilometri, Ana Rodean (CS Unirea Alba Iulia, CSU Alba Iulia) a ocupat locul 2, pe a treia treaptă a podiumului urcând Mihaela Acatrinei (CS Unirea Alba Iulia). Bianca Molnar (CS Unirea Alba Iulia, CSU Alba Iulia) s-a situat pe locul 4, ocupând primul loc la tineret.

Concursul pe echipe la seniori a fost câştigat de CS Unirea Alba Iulia (Ana Rodean, Mihaela Acatrinei, Bianca Molnar, Georgiana Jid).

În proba de 5 kilometri a junioarelor 2, Lorena Paşca-Igna (CS Unirea Alba Iulia) a ocupat locul al doilea.

sursa foto-text: fra.ro, facebook Club Sportiv Unirea Alba Iulia, facebook Cosmin Szekely