Echipa de baschet feminin CSU Alba Iulia a debutat cu o înfrângere la nouă puncte diferenţă în Cupa României, pierzând meciul din prima manşă cu Phoenix Galaţi, în deplasare.

Moldovencele s-au impus cu 62-53 (26-14, 12-19, 9-10, 15-10), avansul de 12 puncte luat în primul sfert fiind decisiv, până la urmă, pentru stabilirea învingătoarei.

Oferte echipament Joma pentru CluburiCatalog 2018 JSport.ro - Joma, Cluburi, echipamente sportive, echipe

Chiar dacă elevele croatului Vladimir Ivankovic au avut două sferturi mai bune decât adversarele, albaiuliencele, în ciuda unei prestaţii de excepţie a lui Jessica Faye, 18 puncte, nu au reuşit să întoarcă soarta meciului. Cele 12 recuperări aveau să facă diferenţa în acest joc, însă nu e totul pierdut pentru CSU, care se poate califica în „Final 8” cu o victorie la 10 puncte în meciul retur.

Acesta se va disputa sâmbătă, de la ora 18:00, în Sala Universităţii „1 Decembrie”.