Echipa de baschet feminin CSU Alba Iulia a debutat cu o înfrângere la nouă puncte diferenţă în Cupa României, pierzând meciul din prima manşă cu Phoenix Galaţi, în deplasare.

Moldovencele s-au impus cu 62-53 (26-14, 12-19, 9-10, 15-10), avansul de 12 puncte luat în primul sfert fiind decisiv, până la urmă, pentru stabilirea învingătoarei.

Oferte echipament JomaOferte Joma

Chiar dacă elevele croatului Vladimir Ivankovic au avut două sferturi mai bune decât adversarele, albaiuliencele, în ciuda unei prestaţii de excepţie a lui Jessica Faye, 18 puncte, nu au reuşit să întoarcă soarta meciului. Cele 12 recuperări aveau să facă diferenţa în acest joc, însă nu e totul pierdut pentru CSU, care se poate califica în „Final 8” cu o victorie la 10 puncte în meciul retur.

Acesta se va disputa sâmbătă, de la ora 18:00, în Sala Universităţii „1 Decembrie”.