CSU Alba Iulia a suferit o înfrângere categorică în meciul de campionat jucat sâmbătă seară la Sfântu Gheorghe. Formaţia campioană Sepsi SIC Sfântu Gheorghe s-a impus cu 76-52 în partida care a contat pentru etapa a 14-a din Liga Naţională de Baschet Feminin.

Primul sfert s-a încheiat cu 29-16 în favoarea gazdelor. CSU a câştigat sfertul secund cu 15-14, reducând implicit din diferenţa consemnată la pauză: 43-31 pentru Sepsi. În partea a doua a jocului scorul a luat proporţii, gruparea covăsneană câştigând la 24 de puncte diferenţă, după ce a condus la un moment dat şi cu 36 de puncte.

Oferte echipament JomaOferte Joma

Morrissette (16 puncte), Fleming (12 puncte) şi Fodor (10 puncte) au dus greul într-o dispută în care formaţia universitară albaiuliană nu a beneficiat de aportul lui January.

Pentru CSU Alba Iulia urmează meciul din Liga Naţională de pe teren propriu cu Universitatea Cluj, programat miercuri, 17 ianuarie, de la ora 18.00.