Aiudeanul Sergiu Popa va fi arbitru de rezervă la meciul Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – FCSB, din etapa a 18-a a Ligii I de fotbal, dispută programată miercuri, de la ora 20.00, pe stadionul “Municipal” din Sfântu Gheorghe.

Meciul de la Sfântu Gheorghe va fi condus la centru de Horaţiu Feşnic (Cluj), care va fi sprijinit de arbitrii asistenţi Alexandru Cerei (Cluj) şi Mircea Orbuleţ (Bucureşti). Observatori au fost delegaţi Romulus Gabor (Hunedoara) şi Adrian Vidan (Bucureşti).

Oferte echipament Joma pentru CluburiCatalog 2018 JSport.ro - Joma, Cluburi, echipamente sportive, echipe

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe şi FCSB s-au mai întâlnit pe prima scenă doar de trei ori, de fiecare dată câştigăroare fiind gruparea roş-albastră. Primul meci a avut loc pe 1 octombrie 2017, Sepsi OSK – FCSB 0-4. Scorul a fost deschis de Florin Tănase, în minutul 26, dintr-un penalty scos tot de el. Gnohere a mărit diferenţa la startul celui de-al treilea sfert, tot dintr-o lovitură de pedeapsă. A urmat autogolul lui Ghinga din minutul 34. Ultima reuşită a aparţinut tânărului Daniel Benzar, în repriza secundă. În returul sezonului regulat precedent, pe 25 februarie 2018, bucureştenii s-au impus pe „Arena Naţională” cu 2-0 (autogol Viera, Dennis Man).

Cea mai recentă confruntare directă: 19 august 2018, FCSB – Sepsi OSK 2-0, ambele goluri fiind marcate pe final de meci, Gnohere – minutul 81 (penalty) şi Florinel Coman – minutul 85 (direct din lovitură liberă).

Eugen Neagoe vs Nicolae Dică: două jocuri – două victorii Nicolae Dică.
Eugen Neagoe vs FCSB în Liga 1: 9 jocuri – două remize – 7 înfrângeri.
Mediile de vârstă ale celor două loturi: Sepsi OSK – 26 ani; FCSB – 25 ani şi 9 luni.

sursa: lpf.ro, frf-cca.ro