Albaiulianul Alexandru Vodă va fi arbitru asistent 2 la meciul din Liga I de fotbal dintre Dunărea Călăraşi şi Astra Giurgiu.

Partida, care contează pentru etapa a 18-a, va fi condusă la centru Alexandru Tudor (Bucureşti), arbitru asistent 1 fiind Bogdan Velicu (Bucureşti), iar arbitru de rezervă Cristian Georgescu (Bucureşti). Observatori au fost delegaţi Iuliuss Nemţeanu (Ghermăneşti) şi Dan Victor Berbecaru (Râmnicu Vâlcea).

Oferte echipament Joma pentru CluburiCatalog 2018 JSport.ro - Joma, Cluburi, echipamente sportive, echipe

Meciul se va disputa joi, de la ora 14.00, pe stadionul “Ion Comşa” din Călăraşi.

La Dunărea Călăraşi evoluează şi un jucător din judeţul Alba, Nicuşor Carnat.

15 septembrie 2018, Dunărea – FC Botoşani 3-2 a fost ultima victorie reuşită de călărăşeni pe teren propriu. Au urmat două remize şi două înfrângeri.

Un singur succes au bifat giurgiuvenii în precedentele patru deplasări, pe 20 octombrie 2018, FC Hermannstadt – Astra 0-2, în rest au trei partide pierdute.

18 august 2018, Astra – Dunărea 1-1 a fost singura confruntare directă dintre cele două competitoare în Liga 1. Scorul a fost deschis de Neluţ Roşu, în minutul 16, dintr-un penalty scos de Llullaku. Avantajul giurgiuvenilor nu a ţinut mult, asta deoarece, în minutul 21, Silviu Pană a finalizat cu capul pasa primită de la Filip Gligorov.

Dan Alexa vs Constantin Enache: un joc – un victorie Dan Alexa (2018-2019, Dunărea – FC Botoşani 3-2);
Dan Alexa vs Astra în Liga 1: 5 jocuri – o remiză – 4 înfrângeri.

Mediile de vârstă ale celor două loturi: Dunărea – 26 ani şi 11 luni; Astra – 24 ani şi 11 luni.

sursa: lpf.ro, frf-cca.ro