AS Nicolae Linca Cergău este noul lider din seria a doua a Ligii a V-a de fotbal după victoria cu 2-1 (1-0) obţinută în derby-ul de pe teren propriu cu Dacia Mihalţ şi remiza (0-0) din partida Progresul Fărău – Viitorul Vama Seacă.

În meciul de la Cergău, Cristea, goalkeeper-ul gazdelor, a înscris în minutul 6 pentru 1-0 din poartă în poartă, fiind per ansamblu eroul amfitrionilor, cu o serie de intervenţii de excepţie într-un final de dispută pe muchie de cuţit. Mihălţenii au egalat în minutul 46 prin Ordean, golul victoriei gazdelor, un eurogol din lovitură liberă, fiind marcat de Marius Voina în minutul 85. Cergăuanii au fost în inferioritate numerică din minutul 65, când Cosmin Micu a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.

AS Nicolae Linca Cergău (antrenor Gheorghe Mărginean): Cristea – Haşegan, Cioancă, Vlad, Voina, Dancu, I. Mărginean, N. Popa, Mihu, S. Tompi, C. Micu (Bozoşan, Spătăcean, Pinca)

Iată celelalte rezultate şi clasamentul:

Gaz Metan Valea Lungă – Inter Unirea 0-4, Voinţa Beldiu – Soda 2 Ocna Mureş 3-1, Târnavele Tiur – Viitorul Biia 3-0, AS Pănade – Spicul Bucerdea 4-3, Tineretul Şona – Avântul Sâncel 3-0 (la “masa verde”)

În seria I a Ligii a V-a s-au consemnat rezultatele:

Performanţa 2 Ighiu – Dalia Sport Daia Română 3-1, CS Navobi – Limbenii Limba 3-1, FC Miceşti – Sportul Livezile 4-1, Industria 2 Galda – Inter Ciugud 6-0, Mureşul Gâmbaş – ACS Băgău 0-1, AFC Pianu – FC Lopadea Nouă 0-3 (la “masa verde”, Unirea Juniors – Viitorul Răhău 0-3 (la “masa verde”)