foto: facebook Răzvan MagdaFC Unirea Alba Iulia a câştigat, vineri seară, cu 2-1 (0-0), meciul de campionat de pe teren propriu cu Gloria Lunca Teuz Cermei şi păstrează şanse de salvare de la retrogradare.

Alex Giurgiu a deschis scorul în minutul 56 din lovitură liberă. Oaspeţii au egalat dintr-un penalty transformat de Michel Vlad în minutul 78. Golul izbăvitor a fost reuşit de acelaşi Alex Giurgiu, care a transformat impecabil o lovitură liberă în minutul 90.

O veste la fel de bună a venit de la Sebiş, unde gruparea locală Naţional a învins cu 5-2 pe LPS Cetate Deva, contracandidată a uniriştilor.

“Alb-negrii” sunt la un punct, pe care trebuie să-l obţină în ultima rundă, în partida din deplasare cu Crişul Chişineu Criş, de evitarea retrogradării în Liga a IV-a.

Trebuie precizat, de asemenea, cã, în condiţiile în care Deva mai poate obţine maximum trei puncte, Industria Galda va evita în mod sigur locul 13, ultimul direct retrogradabil.

FC Unirea Alba Iulia (antrenori Adrian Bicheşi, Marcel Rusu şi Raul Oargă):  Sporea – Zsigmond, Potopea, Mardare, Al. Giurgiu (cpt.), De Marco, Bîrdea, Fetita, Tat, Petruse, A. David (Williams, M. Codrea, V. Domșa, Boboia, Bălșan, Haj, L. Roman)

Gloria Lunca Teuz Cermei (antrenor Radu Anca): Gârlea – Polgar, N. Varga, Sabău, Deta, Prună, Ov. Vezan (cpt.), Iuga, Gruiescu, Vlad, Capătă (Stănilă, Mihuța, Nistor, Matiș, Bulza, Mager, Ciubotariu)

Într-o altă partidă disputată vineri seară, CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – Soda Ocna Mureş 2-2 (1-1). Au marcat: Răzvan Ghinescu (10, 90+3, ultimul din penalty), respectiv Sebastian Culda (8) şi Filip Morar (90+1).