FC Unirea Alba Iulia a câştigat ediţia 2018 a competiţiei juvenile Cupa Dexter de la Ocna Mureş la categoria rezervată echipelor alcătuite din jucători de până la 11 ani. În marea finală FC Unirea Alba Iulia a învins cu 3-0 pe Mureşul Luduş.

Locul 3 în clasamentul final a fost ocupat de Olimpia Aiud, care a trecut în finala mică de Şcoala de Fotbal “Liviu Antal” Sighişoara cu 1-0.

Oferte echipament JomaOferte Joma

Celelalte rezultate ale turneului găzduit duminică de sala de sport “Lucian Blaga” din Ocna Mureş au fost:

Olimpia Aiud – CSM Câmpia Turzii 2-0

Şcoala de Fotbal “Liviu Antal” Sighişoara – Şcoala de Fotbal Valea Frumoasei 2 scor 2-0

Mureşul Luduş – Şcoala de Fotbal Valea Frumoasei 1 scor 0-0 (3-2 după lovituri de departajare)

FC Unirea Alba Iulia – Academia U-Luceafărul Cluj 1-0

*semifinale

Olimpia Aiud – Mureşul Luduş 0-0 (2-3 după lovituri de departajare)

Şcoala de Fotbal “Liviu Antal” Sighişoara – FC Unirea Alba Iulia 0-0 (5-6 după lovituri de departajare)

În cadrul turneului s-au acordat următoarele premii:

– Golgheterul turneului: Alexandru Cişlariu (Olimpia Aiud)

– Cel mai bun portar: Rareş Stângă (Mureşul Luduş)

– Cel mai bun jucător: Denis Gligor (FC Unirea Alba Iulia)

Diplomele şi medaliile au fost înmânate de legenda vie a clubului organizator Soda Ocna Mureş, Ovidiu Maier.

“Mulţumim asistentului medical Rareş Danilă, lui Cristi Micu – sonorizare, celor doi arbitri (Ioan Paul şi Călin Bogdan). Mulţumim Şcolii Gimnaziale “Lucian Blaga”, Primăriei Ocna Mureş si firmei Colorama, pentru diplome, broşuri şi banner! Şi nu în ultimul rând, un deosebit respect celui care a fost promotorul acestui turneu: Sorin Corpodean!”, au transmis organizatorii.