Metalurgistul Cugir a disputat sâmbătă, pe stadionul Parc, o nouă partidă tare în perioada de verificare, în compania conjdețenei Industria Galda de Jos. Pentru elevii pregătiți de Călin Moldovan ,continuă seria de invicibilitate în meciurile amicale , după victoria de sâmbătă , de pe teren propriu , scor 2- 1 în compania echipei Industria Galda de Jos, golurile fiind punctate de Olteanu și Șaucă, respectiv D. Lupșan (penalty).

Amfitrionii au revenit de la 0-1 și au întors rezultatul la 2-1, prin reușitele semnate de Olteanu și Șaucă. Găldenii au fost cei care au condus pe tabela de marcaj prin reușita lui Lupșan din penalty după o fază reușită de Goronea.

Oferte echipament JomaOferte Joma

Disputa a fost aprig disputată, predominând ocaziile de poartă de ambele porți, gazdele au avut cele mai mari ocazii prin Făgărășanu, Negrescu, Olteanu în prima repriză, iar în a doua prin Itu și Neagu.

Oaspeții au replicat prin Dup și Haiduc în prima repriză, ca în a doua să fie aproape să înscrie prin Lupșan, Mureșan sau Goronea.

Pentru elevii lui Călin Moldovan a fost al șaselea meci de verificare din această vară, „roș– albaștri” având un bilanț de șase victorii din tot atâtea meciuri, iar pentru elevii lui Paul Ciucă este prima înfrângere în cele șase teste ale verii.