Nicolae Linca Cergău a repurtat a treia victorie consecutivă în Liga a IV-a: 5-0 (2-0), duminică după amiază, pe teren propriu, cu Energia Săsciori.

Fraţii Nicolae (patru goluri, în minutele 13, 26, 66 şi 82) şi Beni Găldean (un gol, în minutul 75) au dat recital iar formaţia din Cergău şi-a asigurat în mare măsură un final de campionat lipsit de griji, fiind acum pe locul 8.

“Mulţumim celor 250 de spectatori care, prin încurajările frenetice, ne-au purtat spre o victorie atât de categorică în faţa unei contracandidate în lupta pentru salvarea de la retrogradare”, a transmis oficialul gazdelor, Gheorghe Mărginean.

C. Micu (Cergău) şi Jibotean (Săsciori) au fost eliminaţi în minutul 8.

Nicolae Linca Cergău (antrenori Gheorghe Mărginean şi Andrei Danciu): V. Cristea – Cioancă, A. Dancu, Căt. Marcu, Laslău, N. Suciu, N. Popa, B. Găldean, N. Găldean, C. Micu, Spătăcean (A. Răcuci, L. Mihu, Haşegan, Pădurean, V. Diaconu, Bozoşan, Benchea)

Energia Săsciori (antrenor Sorin Gheorghe): P. Dan – Iul. Bănăţan, Jibotean, Morea, Şt. Bogdan, Nazarie, Plitea, R. Morariu, A. Petru, V. Jula, B. Sava (Manolache, Albu, I. Sălăşan, Homorozan, P. Borza, S. Gheorghe, E. Dragomir)

Meciul de la Cergău a fost arbitrat de o brigadă alcătuită din Andrei Viorel Nicola (Alba Iulia) – central, Cristian Stegaru (Alba Iulia) şi Raul Muntean (Blaj), observator AJF Alba fiind delegat Marcel Neagu (Teiuş).