România a pierdut meciul cu Austria, din primul tur al play-off-ului pentru menținerea în Grupa I, zona Europa/Africa a Cupei Davis, 1-4, cugireanul Bogdan Borza evoluând în două partide.

Au fost cele mai importante din cariera tânărului în vârstă de 20 de ani, care a fost, în multe momente, egalul numărului şapte în lume, Dominic Thiem.

Oferte echipament JomaOferte Joma

Austriacul s-a impus cu 6-2, 6-2, 6-4, Borza încheind meciul de Cupa Davis duminică împotriva lui Gerald Melzer. Românul a avut o evoluţie mai slabă în primul set, pierdut cu 1-6, însă a jucat de la egal la egal cu austriacul de pe locul 133 ATP, Melzer desprinzându-se decisiv la 5-5 şi câştigând setul cu 7-5.

Borza aşteaptă acum să vadă dacă va fi convocat şi luna viitoare, atunci când România va juca în turul doi al play-off-ului pentru menţinerea în Grupa 1, zona euro-africană, împotriva Israelului.