CSM Volei Alba Blaj s-a calificat în semifinalele Cupei CEV la volei feminin după ce a învins cu 15-5 pe Galatasaray Istanbul în setul de aur în sferturile de finală ale competiţiei.

Setul de aur a durat doar zece minute, iar meciul în ansamblu s-a întins pe durata a 79 de minute.

Oferte echipament Joma pentru CluburiCatalog 2018 JSport.ro - Joma, Cluburi, echipamente sportive, echipe

CSM Volei Alba Blaj a câştigat cu 3-0 meciul retur de marţi după amiază de la Sibiu, trimiţând astfel dubla dispută în setul de aur. Asta după ce Galatasaray Istanbul se impusese de asemenea în minimum de seturi în manşa tur de pe teren propriu.

Aproape 2.000 de spectatori şi-au încurajat favoritele, care s-au impus pe seturi la 20, la 23 şi la 16. În setul secund formaţia turcă a condus cu 23-21, dar vicecampioana Europei a avut puterea să remonteze.

Ioana Baciu a fost cea mai bună jucătoare din echipa antrenată de Darko Zakoc, cu 18 puncte, Ana Lazarevic a contribuit cu 13, iar Sonja Newcombe cu 11.

Echipa din Blaj a “recidivat”, după ce a trecut de Galatasaray Istanbul şi anul trecut, la Bucureşti, în semifinalele Ligii Campionilor.

“Se poate spune că ne-am învăţat lecţia în Germania şi am luat acel meci (n.a. partida retur cu MTV Stuttgart, în care Blajul a ratat calificarea în grupele Ligii Campionilor în setul de aur) ca exemplu. Cred că presiunea a fost pe Galatasaray Istanbul. Sunt o echipă cu nume în Europa. Noi suntem un club mai mic, dar ne-am dorit foarte mult calificarea. Am crezut în şansele noastre, nu ne-am dat bătute şi am văzut că şi ele pot avea o zi mai slabă de care să profităm. Am jucat ca o echipă, am luptat şi am avut alături de noi un public minunat, ca de fiecare dată”, a declarat căpitanul Nneka Onyejekwe.

CSM Volei Alba Blaj va juca în semifinale cu Ştiinţa Bacău, câştigătoarea duelului cu VK UP Olomouc (Cehia). Echipa din Bacău s-a impus cu 3-2 atât acasă cât şi în deplasare, marţi seară. Astfel una dintre semifinalele Cupei CEV va fi 100 % românească.

Semifinalele vor avea loc pe 26 februarie (turul, la Bacău) şi 5 martie (returul, la Sibiu).