Vicecampioana Europei la volei feminin în 2018, CSM Volei Alba Blaj, a învins miercuri, la Sibiu, formaţia germană Allianz MTV Stuttgart, cu scorul de 3-1, în prima manşă din turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor.

Pe seturi scorul a fost 25-18, 25-20, 17-25, 28-26, meciul durând o oră şi 36 de minute.

Oferte echipament Joma pentru CluburiCatalog 2018 JSport.ro - Joma, Cluburi, echipamente sportive, echipe

Katerina Zhidkova (Volei Alba Blaj) și Krystal Rivers (Allianz MTV Stuttgart) au reușit cele mai multe puncte în acest meci, câte 18, în timp ce Ioana Baciu a punctat de 13 ori. De la echipa din Blaj, în statistica punctelor, s-au mai evidențiat Ana Lazarević (11 puncte) și Maja Aleksic (10 puncte). De remarcat este și revenirea pe teren, după accidentare, a căpitanului Nneka Onyejekwe, care a jucat, în finalul setului al treilea, primele minute din acest sezon, în timp ce Sonja Newcombe, cu mici probleme la gleznă, nu a jucat în meciul cu Allianz MTV Stuttgart.

Darko Zakoc a folosit următoarea echipă: Lora Kitipova (1p.) – Ioana Baciu (13p.), Maja Aleksic (10p.), Katerina Zhidkova (18p.), Ana Lazarevic (11p.), Nadia Ninkovic (7p.) – Suzana Cebic (libero1), Marina Vujovic (libero 2). Au mai jucat: Mariya Karakasheva (8p.), Nneka Onyejekwe și Ramona Rus.

„A fost un meci greu, Stuttgart este o echipă foarte bună, am început foarte bine, dar după 2-0 la seturi ne-am relaxat, adversarul și-a intrat în ritm și am avut astfel parte de un final greu. În setul trei am jucat foarte slab, Stuttgart a servit foarte bine și ne-a contracarat preluarea noastră în două jucătoare. A fost doar primul meci, nimic nu e jucat, acum suntem concentrați pe meciul de săptămâna viitoare din Germania și cu siguranță nu vom merge acolo doar cu gândul că ne trebuie doar două seturi”, a declarat antrenorul Darko Zakoc.

„Știam ce meci dificil ne asteaptă, am venit după câteva partide mai puțin bune și mă bucur că azi echipa a jucat un volei de calitate, care a fost răsplătit cu un rezultat foarte bun. Cred că e importantă această victorie pentru că ne dă un ritm și mai bun pentru viitor. Ne gândim deja la meciul de la Stuttgart și vom face totul pentru a ne califica mai departe”, a declarat căpitanul echipei CSM Volei Alba Blaj, Nneka Onyejekwe.

Partida retur se va disputa marţi 13 noiembrie, de la ora 20.00, criteriul de departajare fiind cel al punctelor, o victorie cu 3-0 având valoare de trei puncte, cu 3-1 valorează două puncte, iar o înfrângere cu 3-2 este contabilizată cu un punct. În caz de egalitate la puncte, la sfârşitul meciului retur, se va juca setul de aur. Echipa care va fi eliminată în această fază va continua sezonul european în cea de-a doua competiţie valorică, Cupa CEV.

Dacă se va califica în grupele Ligii Campionilor, CSM Volei Alba Blaj va da peste campioana europeană Vakifbank Istanbul (Turcia), Beziers (Franţa) şi Maritza Plovdiv (Bulgaria).