CSM Volei Alba Blaj a suferit prima înfrângere din ediţia 2018-2019 a Diviziei A1 la volei feminin: 2-3 în deplasare cu CSM Târgovişte.

Partida disputată marţi seară a fost o restanţă din februarie, din etapa a 13-a a campionatului.

Echipa din Blaj a câştigat primul set foarte clar, cu 25-14, în 21 de minute. Gruparea din Târgovişte a venit tare din urmă şi s-a impus în următoarele două, adjudecându-şi parţialele la 22 (în 29 de minute) şi la 21 (în 26 de minute). Vicecampioana Europei a trimis disputa în setul decisiv după un 25-21 în setul 4 conturat în 25 de minute.

În setul 5 CSM Târgovişte s-a impus cu 15-13 în 17 minute.

CSM Volei Alba Blaj (antrenor Darko Zakoc): Lora Kitipova – Ioana Baciu, Nadja Ninkovic, Sonja Newcombe, Mariya Karakasheva, Nneka Onyejekwe (cpt.) – Marina Vujovic (libero). Au mai jucat:  Maja Aleksic, Aleksandra Cirovic, Ana Lazarević

Pentru CSM Volei Alba Blaj partida de la Târgovişte a fost prima dintr-o serie de trei în şapte zile. Va urma, sâmbătă, derby-ul de pe teren propriu cu CSM Bucureşti. Apoi, marţea viitoare, este programată, la Sibiu, prima manşă a finalei Cupei CEV cu formaţia italiană Busto Arsizio.