mamut-bike-race140Sâmbătă, Dealul Mamut din Alba Iulia a prins viață, după ce peste 230 de iubitori ai sportului pe două roți au luat startul la competiția Mamut Bike Race, a doua ediție, după cea de anul trecut. Au fost două probe, una scută, precum și un maraton de 50 de kilometri, cu trasee grele, dar de care s-au bucrat toți cei prezenți. Sportul pe biciletă este unul dintre cele mai populare la nivel mondial, iar acest lucru s-a văzut și în Cetatea Marii Uniri, unde persoane de toate vârstele s-au aliniat la startul cursei Mamut Bike Race.

Nu mai puțin de 232 de bicicliști, profesioniști și amatori au luat startul la competiția Mamut Bike Race 2017. Aceștia au putut alege o variantă dintre cele două trasee, astfel:

  • traseu SCURT (accesibil sportivilor începători), cu o lungime de aproximativ 30km și o diferență de nivel pozitivă de max.1000m, considerat de dificultate medie.
  • traseu LUNG (accesibil sportivilor avansați), cu o lungime de aproximativ 50km și o diferență de nivel pozitivă de max.1800m, considerat de dificultate sporită.
Hulea Install - Extinderi conducte, bransamente, verificari, revizii, ISCIR, instalator autorizat ANREHulea

Iată câștigătorii și participanții:

  • Family Open 30 km
Vlad Lucian Gligor 122 VeloPrieteni Tirgu Mures 02:07:11
Andrei Repede 142 Suasor Bike 02:21:54
Andreea Catana 243 HHC Romania 03:11:51
4 Matei Popa 185 03:16:12
5 Eduard Ciobotaru 150 DNF
6 Erik Soaita 162 DNF

 

  • Masculin 14-18 ani – 30 km
Raul Sinza 280 01:09:03
Andrei Todescu 105 Sial Cycling Club Sebes 01:17:21
Roland Szaniszlo 278 01:20:13
4 Adrian Marius Florea 240 Turdeni.ro 01:20:28
5 Traian Suciu 153 Scott Geiger Team 01:23:38
6 Gabriel Silaghi 269 01:27:03
7 Eugeniu Straistaru 265 01:31:37
8 Dan Oltean 110 01:33:49
9 Nátán Sidó 254 01:35:18
10 Radu Cosmin Arsin 117 01:48:37
11 Andrei Popa 186 01:58:44
12 Sever Adrian Vlad 262 01:59:25
13 Ciprian Oltean 111 02:07:46
14 Andreas Rares Faur 258 02:07:54
15 Norbert Csaba Balogh 228 02:17:28
16 Eduard Winsch 167 Cercetasii Romaniei 02:17:38
17 Denis Gabriel Moldovan 211 02:21:16
18 Vlad Botar 165 Cercetasii Romaniei 02:25:40
19 Stefan Razvan Cioanca 166 Cercetasii Romaniei 02:37:10
20 Catalin Todor 116 02:51:01

 

  • Feminin 14-29 ani – 30 km
Alexandra Cioc 252 ATE Dianthus 01:56:54
Yasmina Luana Diaconescu 191 02:20:43
Oana Butilca 205 02:53:16
4 Denisa Oprean 286 03:05:44
5 Gabriela Grigorean 285 03:12:41
6 Cristina Brandea 138 VeloPrieteni Tirgu Mures DNF
7 Maria Bihoi 148 DNF
8 Sorina Abos 202 DNF

 

  • Masculin 19-29 ani – 30 km
Imre Boszormenyi 288 01:12:21
Timotei Pacurar 256 NoMad Merida CST 01:13:54
Iulian Nagy 274 01:13:57
4 Alexandru Stefan 264 01:24:07
5 Candit Alin Man 198 01:25:12
6 Botond Szelyes 276 01:27:09
7 Sorin Chihaia 126 Aventura X 01:27:32
8 Andrei Nicolae Mititelu 123 San Montan 01:27:51
9 Radu Mircea Ilea 217 01:33:41
10 Mihai Claudiu Groza 235 01:46:53
11 Mihai Dumbrava 232 01:51:54
12 Gaspar Szakacs 108 Plan-B Cycling Club Aiud 01:52:09
13 Gergo Szakacs 201 Plan-B Cycling Club Aiud 01:54:03
14 Dorin Bernat 267 01:54:43
15 Maximilian Dindelegan 246 02:05:41
16 Mihai Marcus 190 02:09:16
17 Florin Ratiu 107 Plan-B/ GAMA 02:16:06
18 Marian Carnat 180 02:16:30
19 Daniel Coardos 209 02:18:53
20 Andrei Mihalcea 173 NA 02:22:33
21 Lorand Casian 195 02:36:54
22 Alexandru Dumitriu 178 02:37:11
23 Paolo Moldovan 231 02:47:20
24 Paul Dan 104 02:47:21
25 Andrei Iorgulescu 230 02:55:42
26 Stefan Gabriel Vasilie 140 03:01:33
27 Alfred Mihai Balazs 179 03:02:59
28 Raul Bogdan Iuga 223 VeloPrieteni Targu Mures 03:05:10
29 Cristian Portik 125 DNF
30 Mircea Todescu 149 DNF
31 Radu Corneliu Oprita 158 DNF
32 Radu Dumitru Avram 141 DNF

 

  • Masculin 19-34 ani – 50 km
Elisei Miron 33 NoMad Merida CST 02:54:41
Roberto Burta 34 Scott Geiger Team 03:00:15
George Sergiu Balauca 38 03:00:53
4 Dan Mitru 36 Garage Racing 03:22:17
5 Beniamin Tamas 1 Bicheru Cycling 03:25:00
6 Radu Rusu 24 Garage Racing 03:28:20
7 Robert Sasu 52 03:32:23
8 Csaba Dezso 16 03:32:55
9 Robert Sofronie 2 Scott Geiger Team 03:39:26
10 Levente Szabo 17 03:55:51
11 Norbert Costea 22 04:06:15
12 Florin Muresan 44 04:14:57
13 Dumitru Radu Negru 23 04:15:02
14 Emil Virgil Stanila 7 04:39:52
15 Bogdan Marian 31 Instinct Team 05:00:58
16 Sergiu Bodea 9 05:32:03
17 Nicolae Boboia 51 05:41:23
18 Andrei Avram 8 Cercetasii Romaniei DNF
19 Dan Andrei Sicoe 29 Deva Team DNF
20 Magelan Alexandru Burz 3 DNF
21 Marius Sufana 12 DNF
22 Mihnea Amihailesei 10 DNF
23 Paul Voina 19 CETM Albamont DNF
24 Vlad Vicol 14 Deva Team DNF

 

  • Maculin 30-39 ani – 30 km
Istvan Gelei 272 01:18:54
Bogdan Ionescu 266 01:19:55
Flaviu Adrian Blaga 268 01:20:12
4 Alexandru Mares 249 Scott Geiger Team 01:20:14
5 Marius Sebastian Cociuba 155 01:20:39
6 Valer Florin Roman 170 01:21:44
7 Robert Schmotzer 183 01:27:25
8 Alexandru Emilian Candea 234 01:30:00
9 Ovidiu Moldovan 261 01:30:44
10 Marius Vasile Florea 239 Turdeni.ro 01:34:04
11 Florin Ernest Gyorgy 121 VeloPrieteni Tirgu Mures 01:34:52
12 Adrian Micle 182 01:37:55
13 George Cristian Nitu 227 Coltul cu bunatati 01:41:09
14 Iacob Moldovan 113 VeloPrieteni Tirgu Mures 01:46:32
15 Teodor Cristian Tilea 168 01:49:43
16 Mircea Pastin 106 VeloPrieteni Tirgu Mures 01:50:00
17 Daniel Boescu 137 01:50:20
18 Gabriel Rodila 284 01:52:06
19 Catalin Grigore Boer 199 01:53:41
20 Daniel Senesan 169 COMPLET SECURITY 01:53:47
21 Andrei Traian Voica 226 1.NeBA 01:54:30
22 Nicolae Beschiu 220 01:55:25
23 Adrian Ciobanu 200 01:56:08
24 Liviu Vlad Birau 144 01:59:16
25 Lica Burloi 101 VeloPrieteni Tirgu Mures 02:00:08
26 Daniel Puscas 172 02:00:10
27 Tudor Farcasan 293 02:00:39
28 Traian Botoiu 181 02:01:21
29 Alexandru Urca 133 02:02:49
30 Florin Achim 270 02:03:41
31 Ionel Calin Oltean 129 02:04:30
32 Mircea Dan 171 02:04:31
33 Claudiu Stefan Daian 156 02:04:40
34 Ioan Marginean 210 02:05:29
35 Ion Florian 214 02:05:39
36 Sorin Pop 124 02:06:11
37 Claudiu Ioan Campeanu 157 02:07:18
38 Adrian Hadarean 175 02:10:09
39 Mircea Gabriel Ivan 194 02:10:21
40 Marius Nicolae Iuonas 193 02:11:48
41 Cosmin Olariu 213 02:13:53
42 Cristian Talnar 146 02:15:36
43 Gabriel Todor 291 02:19:25
44 Dorin Cristian Podar 212 02:21:10
45 Horea Hava 176 02:24:33
46 Bogdan Catinean 136 02:28:34
47 Emil Puiu 203 02:35:31
48 Andrei Ciulea 134 02:36:33
49 Paul Adrian Dancila 242 Bulls Bikes 02:36:52
50 Iuliu Dancila 241 Bulls Bikes 02:37:47
51 Cosmin Ioan Pop 163 02:39:26
52 Tibor Syko 215 02:39:49
53 Florin Florea 229 BAMSE 02:42:03
54 Ioan Stanciu 218 02:42:11
55 Robi Kulcsar 120 02:43:00
56 Cristian Motrici 102 02:46:04
57 Dragos Gabriel Nitoi 260 02:51:39
58 Cosmin Filip 208 02:53:14
59 Ciprian Napradean 204 02:53:17
60 Bogdan Munteanu 224 02:53:20
61 Ciprian Mara 250 02:53:45
62 George Schiau 219 02:55:36
63 Adrian Aurelian Marian 187 02:58:52
64 Ovidiu Dacian Capitan 160 03:00:04
65 Nicolae Dragomir 221 03:05:30
66 Dorin Wainberg 237 03:12:06
67 Alex Jittu 159 DNF
68 Alexandru Marginean 127 DNF
69 Andrei Adam 222 Focus-FreeRider DNF
70 Gabriel Alexandru Petrovici 135 DNF
71 Ioan Aluas 128 DNF
72 Mircea Pienariu 251 DNF
73 Sergiu Haragus 188 DNF
74 Tudor Perju 207 DNF

 

  • Feminin 19+ – 50 km
Beata Adrienne Piringer 5 Liv Giant Team Romania 03:55:34
Melinda Dezso 15 04:07:27
Monica Mihaela Cojocaru 35 04:31:56

 

  • Masculin 35+ – 50 km
Ferencz Ilyes 41 02:54:26
Istvan Csergedi 54 03:01:20
Zoltan Toth 37 03:07:11
4 Cristian Trif 39 Garage Racing 03:29:03
5 Cristian Nechita 30 Instinct Team 03:41:09
6 Mihail Zahan 53 03:53:01
7 Ioan Babutan 26 Pe2roti 04:03:14
8 Francisc Stefan Kerekes 13 Indecosoft 04:11:41
9 Alexandru Rus 32 04:22:42
10 Iosif Barta 27 04:31:15
11 Ovidiu Onisor 21 04:38:46
12 Mihai Rinceanu 43 04:42:57
13 Daniel Costea 18 Tura în Natura Sibiu 04:44:22
14 Radu Colcer 11 Plan-B Cycling Club Aiud 05:14:12
15 Ioan Dragomir 40 05:45:32
16 Dorian Lutz 6 05:48:14
17 Leonard Hajdu 25 06:02:29
18 Andrei Cadar 45 DNF
19 Andrei Ianos 42 DNF
20 Cristian Glodean 28 Deva Team DNF
21 Mihai Ciobotaru 4 DNF

 

  • Feminin 30+ – 30 km
Simona Pop 244 Bikesport racing 01:39:47
Eszter Dr. Lukacs 281 HAJDÚSÁGI KTE 01:46:01
Manuela Muresan 279 01:54:44
4 Sendy Talnar 255 SendyClub 02:15:29
5 Adina Valeria Florea 238 Turdeni.ro 02:18:34
6 Dana Marie 151 Turdeni.ro 02:25:31
7 Iulia Maria Stoicescu 292 02:41:57
8 Iulia Bologa 119 02:44:31
9 Ioana Basso 236 02:55:32
10 Steluta Pop 112 03:00:37
11 Adriana Fleaca 114 03:00:53
12 Dana Focsaneanu 233 VeloPrieteni 03:05:32
13 Valentina Oprisor 287 03:05:46
14 Daniela Suhanea 225 VeloPrieteni 03:06:10
15 Cristina Monica Ichimescu 247 DNF
16 Ioana Roxana Basca 118 DNF

 

  • Masculin 40+ – 30 km
Francisc Sarosi 294 Ideal Geiger Team 01:14:56
Vestemean Romulus 263 magura cisnadie 01:15:11
Gyorgy Ianos Szelyes 275 01:24:09
4 Ioan Florian Fogoros 290 01:25:09
5 Ioan Torok 273 01:26:50
6 Augustin Vlaic 196 01:28:07
7 Sandor Somogyi 282 HAJDÚSÁGI KTE 01:31:01
8 Alexandru Szasz 277 01:33:54
9 Istvan Toaso 295 01:36:13
10 Marin Marie 216 Turdeni.ro 01:36:53
11 Dan Giura 131 01:56:01
12 Ioan Stavar 206 01:58:29
13 Ioan Preda 289 01:59:46
14 Gheorghe Nica 161 02:00:10
15 Ovidiu Lupsan 109 02:04:33
16 Eugen Tusa 132 02:05:03
17 Constantin Stelian Stoica 164 02:05:22
18 Radu Persa 192 SportGuru – BCR Racing Team 02:08:27
19 Sorin Nicolae Vasinc 147 02:09:00
20 Denes Vass 189 San Montan 02:10:57
21 Catalin Cioara 143 02:14:42
22 Pál Nagy 257 CKE 02:15:06
23 Marius Haprian 177 02:17:49
24 Adrian Mitea 271 02:18:52
25 Dan Puscau 145 02:23:40
26 Nicolae Avramut 139 02:32:59
27 Daniel Ichimescu 248 02:33:50
28 George Dindelegan 245 02:37:21
29 Cristian Todor 174 02:39:43
30 Cristian Petropulos 259 02:55:58
31 Jozsef Helmeczi 283 02:56:06
32 Stefan Vince 197 03:11:03
33 Lucian Popa 184 03:16:16
34 Mihai Florea 253 03:27:59
35 Adrian Nemety 115 DNF
36 Gabriel Badea 154 DNF
37 Marin Mihalcea 103 DNF
38 Marius Nicoara 152 DNF

 

Vă prezentăm o amplă galeria foto:

Echipamente sportive JOMA - JSport.roJSport.ro

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.