CSU Alba Iulia a pierdut primul meci al turneului 6-9 din Liga Naţională de Baschet Feminin. Formaţia albaiuliană a fost învinsă, vineri seară, la Oradea, cu 66-47 (21-15, 15-13, 18-14, 12-5) de SCM Timişoara.

Formaţia bănăţeană a controlat jocul de la un capăt la altul, la pauza mare având un avantaj de opt puncte, 36-28. Ecartul a sporit considerabil în a doua jumătate a meciului, diferenţa finală fiind de 19 puncte. De notat că în ultimul sfert “universitarele” nu au reuşit decât cinci puncte.

Marcatoarele echipei din Alba Iulia în acest meci au fost: Jessica January – 13 puncte, Marta Fodor – 10, Tyshara Fleming – 9, Andreea Fleșer – 6, Alina Crăciun – 6, Kristina Arsenic – 3.

Următoarea partidă pentru CSU Alba Iulia în turneul de la Oradea va fi cu ICIM Arad, sâmbătă, de la ora 18.00.