CSU Alba Iulia-Sepsi Sfantu Gheorghe Finala54Chiar dacă ”Sala Universității” din Alba Iulia a fost arhiplină la meciul al 3-lea al finalei Ligii Naționale de Baschet Feminin dintre CSU Alba Iulia și Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, formația din ”Cetate Marii Uniri” nu a avut nicio șansă în fața trupei maghiare, care a tranșat finala în minimum de partide. Sepsi a câștigat la Alba Iulia cu 86-53 (19-11, 19-17, 26-15, 22-10) și s-a încununat regina baschetului feminin românesc, după ce anul trecut a pierdut dramtic finala cu CSM Tâgoviște.

Meciul 3 al finalei, primul disputat la Alba Iulia a început cu câteva minute de întârziere după ce Galeria ”Gruppo Arnsberg” a umplut parchetul cu confeti. Într-o atmosferă superbă, cu un duel al galeriilor, finala se anunța a fi cireașa de pe tort.

Sepsi a început foarte bine partida și a marcat 6 puncte consecutive, Alba fiind fără replică în fața ”taifunului” din Covasna. CSU și-a revenit pentru scurt moment și a ajuns la un singur punct în spatele vicecampioanei de anul trecut, însă un coș de 3 puncte a anulat jocul bun al gazdelor, iar în cele din urmă Sfântu Gheorghe a contabilizat o diferență de 8 puncte la finalul primului sfert, 19-11, printre cele mai bune jucătoare fiind fostele albaiulience – Amanda Thompson și Anne Marie Părău.

Al doilea sfert a fost unul mai echilibrat, cu CSU Alba Iulia puțin mai atență în defensivă, însă diferența a rămas de partea oaspetelor, care s-au concentrat mai mult și au beneficiat de aportul unor jucătoare mai puternice, factor determinant în joc. La pauză, Sepsi Sfântu Gheorghe conducea cu 38-28, iar fanii oaspeți, în număr de aproximativ 100 prezenți la meci erau în delir.

Prăbușire după pauză!

CSU Alba Iulia nu a mai contat în joc în partea ecundă, iar baschetbalistele echipate în verde au controlat autoritat jocul, fiind foarte eficiente în ofensivă și extrem de atente în defensivă. Înainte cu ultimele 10 minute din actualul sezon de baschet feminin, Sepsi Sfântu Gheorghe avea 21 de puncte avans, scor 64-43.

În ultima pătrime, gazdele au fost preocupate mai mult de spectacol, iar fanii prezenți din centrul țării au desfăcut deja șampania, cântând și urlând de bucurie pentru performanța reușită de favoritele lor. În final, Sepsi Sfântu Gheorghe s-a impus cu 86-53, devenind pentru prima dată în istorie campioana României la baschet feminin, iar CSU Alba Iulia a cucerit cea mai strălucitoare medalie în întrecerea internă de la înființare.

Pentru CSU Alba Iulia au marcat: Sonia Ursu – 21 de puncte, Jelena Antic – 17, Adrienne Webb – 9, Jefimija Karakasevic – 4, Brankica Hadzovic – 2.