CSU Alba Iulia-CSBT Alexandria Cupa Romaniei53În debutul noului sezon al Ligii Naționale de Baschet Feminin 2015-2016, CSU Alba Iulia a cedat în fieful vicecampioanei, Sepsi Sf. Gheorghe scor 36-70 (12-17, 14-16, 8-24, 2-13), suferind prima înfrângere în meciurile oficiale din acest sezon, după două victorii consecutive, reușite în Cupa României contra formației CSBT Alexandria.

Noua echipă a lui Miroslav Popov nu a reușit să facă față puternicei echipe din centrul țării. Sepsi a controlat marea majoritatei a partidei și au câștigat categoric în fața proprilor suporteri, prezenți în număr mare la meci.

Primul sfert al partidei, cel de acomodare a fost câștigat de Sepsi, scor 17-12. În cel de-al doilea sfert, albaiuliencele au oferit un joc mai bun în defensivă, iar la pauză, formația din Covasna conducea cu 33-26.

Dezastru în sfertul al 3-lea

Imediat după pauza mare, Adrienne Webb și colegele ale au capotat, fiind depășite clar de adversare la toate capitolele. Jocul defensiv al trupei din Alba Iulia nu a mai funcționat, iar înainte de ultimul sfert, Sepsi conducea cu 57-34, cu doar 8 puncte marcate de albaiulience în cel de-al 3-lea sfert.

Jocul s-a stins în ultimele 10 minute, CSU Alba Iulia fiind singura echipă care a reușit să marcheze în primele 5 minute ale ultimului sfert – două puncte. Coșul de două puncte din ultima parte a rămas singurul pe tabelă pentru baschetbalistele universitare. În cele din urmă Sepsi și-a revenit și a trecut în avantaj și în ultimul sfert, câștigand partida cu scorul final de 70-36.

Pentru CSU Alba Iulia au înscris: Asia Logan – 10 puncte, Mariah King – 8, Sonia Ursu – 8, Jelena Antic – 5, Marta Fodor – 2, Vanessa Abel – 2, Adrienne Web – 2.