Naționala Under 16 a României a debutat cu o victorie la Turneu de Dezvoltare UEFA, din Macedonia, scor 1-0, contra reprezentativei similare a Israelului. Singura reușită a acestui meci i-a aparținut zlătneanului Andrei Mărginean, care a punctat în minutul 36, un gol care s-a dovedit a fi victorios. Este pima reușită a tânărului fotbalist din județul Alba pentru selecționata Under 16.

Titular în meciul cu Israelul, Andrei Mărginean a controlat centrul terenului și a adus siguranță echipei sale. Mai mult, acesta a ieit la rampă în prima repriză și a marcat sinugurul gol al partidei, în minutul 36.

Este un gol care poate cântări mult în viitorul apropiat al puștiului de pe Valea Ampoiului, un gol care îi poate aduce multă încredere, mai ales că acesta se pregătește să plece la Manchester United, un nou capitol din cariera sa.

Aiudeanul Raul Șteau a fost rezerva la meciul cu Israel. Următoarul adversar al României este țara gazdă, întâlnirea urmând să aibă loc vineri.