lin-mg5Juniorii republicani A de la Metalurgistul Cugir au trecut peste insuccesul din etapa trecută contra celor de la LPS Bistrița și s-au impus miercuri în etapa a treisprezecea cu scorul de 1-0 în fața formației LPS “Szasz Adalbert” Târgu Mureș. Jucătorii echipei gazdă și-au dorit foarte mult să obțină victoria, deoarece treceau pe locul trei în clasament.

Gazdele își trec în cont până la deschiderea scorului, alte două ocazii de a marca prin Milik min 25 șut respins de goalkeeperul oaspeților în corner și prin Udrea – min 30 șut din lovitură liberă,portarul oaspeților reținând balonul în doi timpi.
După numai șase minute gazdele reușesc să deschidă scorul prin Adrian Milik care a fost servit excelent de pe partea dreaptă de Monu și reia cu capul din 6 metri balonul în poartă.
În aceeași repriză, gazdele rămân în 10 oameni, Paul Șortan primând al doilea galben după o intrare cu talpa ridicată la un adversar.

După pauză amfitrionii au reușit să conserve avantajul din prima repriză, creându-și în inferioritate numerică alte trei ocazii de a înscrie și de a majora scorul. Vizitatorii au reușit să salveze două goluri ca și făcute–mingi scoase de pe linia porții la ocaziile lui Milik (62),Pașca (74). Ultima ocazie aparținând lui Florin Boga acesta a reluat din voleu, din careul mic în portarul advers.

Partida a fost una care s-a desfășurat în condiții vitrege, ploaia care a căzut necontenit pe toată durata meciului, facând terenul în unele zone impracticabil, cu multe bălți și noroi, mingea fie degajată sau șutată oprindu-se în dese rânduri.
Meciul a fost mutat pe stadionul “Parc”, gazonul de pe Cugir Arena fiind protejat pentru partida desfășurată în aceeași zi în Cupa României dintre Metalurgistul Cugir și Poli Iași.

Rezerve: 15. Mărunțel, 16. Burlacu, 21. Zuga, 25. Lazăr, 23. Natrapei

După acest meci, juniorii A ai Metalurgistului Cugir ocupă locul 3 în clasamentul Seriei a VIII –a a Campionatului Național U 19. În etapa următoare Metalurgistul Cugir se va deplasa la Reghin pentru confruntarea cu  Liceului Tehnologic Lucian Blaga.