img_8055Campionatul Național al juniorilor U19 și U17 se află în plin sezon. Început pe 27 august a.c. și împarțit în două perioade, cu meciuri desfășurate de regulă sâmbăta,campionatul se joacă după sistemul tur-retur de două ori. Prima perioadă se va încheia pe data de 19 noiembrie, iar cea de-a a doua va începe pe 26 noiembrie și va dura până în 20 mai 2017.

Una dintre reprezentantele județului în această competiție este și LPS Sebeș, cu câte o grupă pentru fiecare categorie de vârstă. Republicanii mari ai LPS-ului,care veneau după cinci victorii consecutive, au jucat sâmbătă la Simeria cu CFR-ul din localitate. Partida contând pentru etapa a 8-a s-a terminat la egalitate,scor 2-2. Pentru sebeșeni au punctat Trif și Oltean.
    Am ratat foarte mult, am avut șapte situații de unu la unu cu portarul. Câteodată fotbalul nu este tocmai corect,dar asta e, mergem mai departe, a declarat după meci Doru Oancea antrenorul LPS-ului din Sebeș.

Szekely
Rezerve: 19. Andreiu, 5. Marginean, 2. Lungar, 20. Mirca, 15. Velțan, 18. Cîndea, 13. Groza
Antrenor: Doru Oancea

• Juniorii U17 au pierdut în ultimul minut de joc
    De partea cealaltă, republicanii mici ai LPS-ului au pierdut la limită, în ultimul minut, întâlnirea cu omologii lor de la CFR Simeria , cu scorul de 2-1. La pauză a fost 1-1 prin golurile marcate de Tilea și Voinea. Golul victoriei gazdelor a fost înscris de Zasar.

A fost un joc care s-a jucat de la egal la egal, pecetluit însă de acțiunea lui Zasar din minutul 80. Am întâlnit este o echipă foarte bine pregătită și bine așezată în teren de antrenorii Ardelean și Haidiner
    , a punctat după joc antrenorul Cosmin Groza.
    Iată echipele de start:
    CFR Simeria U17
    crf-simeriaRezerve: 12. Stănici, 23. Avram, 17. Hîrciog,15. Sescu, 19. Manincus
    LPS Sebeș U17
    lps-sebes-jun-bRezerve: 9. Argatu, 18. Radu, 5. Anghel, 2. Geid, 19. Cioropariu, 8. Achim
    Antrenor: Cosmin Groza

Datorita numarului impar de echipe din seria a 7-a, juniorii LPS-ului vor sta săptămâna aceasta. Practic, pentru sebeșeni, cu această etapă se termină turul primei perioade a competiției. Va urma apoi o etapă intermediară, cu o deplasare de foc, la Reșita pe 12 octombrie. Pentru republicanii mari va fi un real derby pentru locul 1. În clasament junii mari ocupă poziția a doua,în timp ce junii mici se situează pe locul al șaselea.