u 19 suciu chelaruJudețul Alba este reprezentat la naționala de fotbal Under 19 a României de uniristul Cătălin Suciu și ”cugireanul” Marius Chelaru (primii doi din rândul de sus). Luni, reprezentativa condusă de Andrei Spier a evoluat într-o partidă amicală contra naționalei similiare a Israelului, gazdele din ”Țara Sfântă” impunându-se cu 1-0. Portarul Unirii Alba Iulia Cătălin Suciu a fost integralist, pe când echipierul Metalurgistului Cugir a fost înlocuit la pauză.

Fotbalul din județul Alba este pe cale să devină o valoare certă la nivel național, deoarece în ultima perioadă tot mai mulți fotbaliști sunt chemați la loturile naționale. Cătălin Suciu și Marius Chelaru sunt prezenți la majoritatea acțiunilor naționalei Under 19, cu toate că portarul unirist este cel mai tânăr din lot.

Naționala Under 19 a României se află într-un stagiu de pregătire în Israel, unde are programate două partide amicale contra reprezentativei similare a Israeului, prima fiind bifată luni.

Israelul s-a impus cu 1-0 în partida în care Cătălin Suciu a fost integralist, iar Marius Chelaru a evoluat o repriză, tricolorii urmând să lupte pentru revanșă miercuri, în returul întâlnirii dintre cele două selecționate.

Antrenorul Andrei Spier i-a folosit în acest meci pe: 12. Suciu – 2. Rogoza (3. Hreniuc 90), 15. Ciobotariu, 5. Dudea, 4. Chelaru (16. D. Panait 46) – 8. Dr. Cojocaru (19. Mih 85), 6. Chivari – 14. Vîlceanu (7. P. Petre 46), 10. Cicâldău (cpt.) (18. Al. Dulca 78), 11. Al. Stoica (21. A. Manea 60) – 20. Botă (9. Cr. Ene 46). Pe bancă au rămas 1. Vlase – 17. Mailat