CIL Blaj-Surianu Sebes14După două înfrângeri la limită, CIL Blaj a reușit să câștige partida din etapa a 20-a, derby-ul zonal cu Gaz Metan Valea Lungă, scor 2-1 (1-0). Trupa din ”Mica Romă” a punctat prin Sorcoiu (35 – penalty) și Văidean (69), pe când golul oaspeților a fost reușit de Bucerzan (64).

Blajul a controlat jocul cu Valea Lungă, dar ocazziile au lipsit la cele două porți. Sorcoiu a deschis scorul în prima repriză când a transformat un penalty în minutul 35.

După pauză elevii lui Radu Bulugea au reușit egalarea prin Bucerzan în min. 64, însă CIL-ul a reacționat bine la golul egalizator și au reușit desprinderea după numai 5 minute prin Văidean.

Acesta avea să fie ultimul gol al partidei, iar CIL Blaj s-a impus cu 2-1, având 7 puncte distanță de prima poziție care duce în Liga a 5-a.

CIL Blaj: Tulbure – Marcu, Mănășturean, Szabo, Pintea, Severin, Ioo, Sorcoiu, Țene, Comănici, Văidean

Rezerve: Szilagy – Baba, Crăciun, Ciugudean, Cioancă, Alexandru, Moldovan

Antrenor: Septimiu Boancăș

Gaz Metan Valea Lungă: Trif – Voicu, S. Vasiu, Migea, C. Vasiu, Mija, Velicea, M. Moldovan, Maghyari, Mărginean, A. Moldovan

Rezerve: Șerban – Lața, Bucerzan, Popa

Antrenor: Radu Bulugea