Metalurgistul Cugir a obținut o victorie importantă cu CFR Cluj 2, în etapa a noua a Ligii a III-a, 1-0.

Victoria din minutul 90+4 a Performanței Ighiu de la Cluj păstrează, însă, echipa cugireană pe locul doi în clasament, cu un golaveraj mai slab decât colega de județ, dar și cu un meci în plus.

Jocul de la Cugir cu CFR 2 a fost decis de golul lui Mădălin Popa, din minutul 79, gazdele lovind o dată și bara în acest joc, în care au ratat și câteva ocazii bune. Elevii lui Gheorghe Barbu au evoluat și pe terenul singurei echipe care a obținut doar victorii ”acasă” în acest tur, statistica favorabilă cugirenilor neputând fi stricată nici de clujeni.

Cu înfrângerea de la Cugir, CFR-ul bifează o linie de clasament sub semnul cifrei 3, alb-vișiniii având trei victorii, trei egaluri și trei eșecuri, dar și un golaveraj de +3, aflându-se acum pe locul opt în ierarhie.