FOTBAL - EURO 2016 - ROMANIA - ELVETIARomânia a reușit un rezultat de egalitate, scor 1-1 (1-0) cu Elveția, în cel de-al doilea meci a Grupei A de la Euro 2016. Singurul gol al naționalei noastre a fost punctat de Bogdan Stancu în minutul 19 dintr-un penalty scos de Alex Chipciu. România nu a mai reușit prestația din fața francezilor, la acest lucru contribuind din plin și selecționerul Anghel Iordănescu, ce a schimbat 4 oameni din garnitura de start după jocul cu selecționata ”cocoșului galic”. Pentru a spera la optimi, România trebuie să învingă duminică, Alba în ultimul meci al grupei.

Chiar dacă întreaga suflare fotbalistică di nRomânia aștepta o prestație cel puțin la fel ca cea din meciul cu Franța, România a ”gâfâit” ieri pe teren în fața Elveției și a scos in-extremis un egal.

Elvețienii au început tare jocul încă de la prima minge, iar pericolul se așternea în careul lui Tătărușanu. Portarul României a avut două intervenții bune în primele 15 minute, salvând deschiderea scorului.

Nesperat – 1-0 din penalty!

După o primă acțiune mai închegată aproape de poarta Elveției, Alex Chipciu a pătruns în careu și a fost ținut de căpitanul Lichsteiner, centralul partidei arătând punctul cu var. Același Bogdan Stancu a fost desemnat să execute, acesta trimițând balonul în plasă fără emoții, devenind golgheterul campionatului.

Câteva minute mai târziu, Săpunaru a trecut pe lângă 2-0, acesta lovind bara laterală după un șut din întoarcerea, iar speranțele suporterilor creșteau de la minut la minut.

După pauză… s-a dat stingerea!

Faptul că Mihai Pintilii s-a accidentat a adus schimbarea acestuia cu Ovidiu Hoban, iar mijlocul selecționatei noastre a început să sufere, Prepeliță aflându-se într-un con de umbră față de perioada petrecută la Steaua București. Elvețienii au început din nou să asedieze ultimii 30 de metri ai terenului advers, iar golul acestora plutea în aer.

Inevitabilul s-a produs, iar Mehmedi a adus egalarea pe tabelă cu un șut superb de la peste 14 metri, mingea trecând printre blocajul apărătorilor noștri, fără speranțe pentru Tătărușanu.

Fără 4 titulari din partida cu Franța! De ce și Nicu Stanciu?

Având în vedere că naționala României reprezintă o chestiune de ordin național, românii pot cere un referendum prin care să îl întrebe pe tata Puiu de ce a ales să îi scoată din primul ”11” pe Nicușor Stanciu, Florin Andone, Ovidiu Hoban și Adi Popa. Aceștia au fost lăsați ieri pe bancă, o decizie care a stârnit mâhnirea suporterilor adverși, iar jocul României a avut de suferit.

Duminică, finala cu Albania!

Chiar dacă a adunat numai un punct după două partide, România are încă șanse reale la calificarea în optimi, inclusiv de pe poziția ecundă a clasamentului. O victorie cu Albania ar însemna 4 puncte pentru Stanciu și compania, iar calificarea ar putea s ăvină incusiv de pe poziția a 3-a după noua regulă de la Euro, potrivit căreia 4 dintre cele mai bune formații care au încheiat grupele pe locurile 3 vor face paul în faza superioară a turneului.

Însă meciul cu Albania se anunță unul extrem de dificil, selecționata albaneză demonstrând că puterile în fotbal s-au comprimat, rezistând eroic în fața Elveției și a Franței, pierzând în ambele partide, însă după prestații excelente.

Duelul cu Albania va avea loc la Lyon și va începe de la ora 18.00.

sursa foto: mediafax.ro