CIL Blaj-Surianu Sebes80CIL Blaj a găzduit în ultima etapă partida contra formației Șurianu Sebeș. Pe o vreme capricioasă, cele două combatante au opus un duel interesant, CIL Blaj demonstrând că este o formație puternică. Partida s-a terminat, surprinzător, 1-1 (1-0 la pauză), rezultat care convine… Viitorului Sântimbru. Golurile au fost marcate de Pintea (20) și Valentin Drăgan (53 – penalty).

Blajul și-a arătat colții în prima repriză, a forțat mai mult în atac, iar eforturile elevilor lui Boancăș au fost răsplătite în min. 20, când Pintea a înscris în poarta lui Pop. Sebeșul a forțat egalarea însă s-au lovit de o defensivă bună.

Cu toate acestea, în prima parte Șurianu a ratat 3 ocazii bune prin Vali Drăgan, Diaconu și Morariu.

În cea de a doua repriză Blajul s-a retras în apărare, iar trupa lui Doru Oancea a căutat egalarea. Vali Drăgan a scăpat de două ori singur cu Damian, însă portarul CIL-ului a făcut minuni în poartă și l-a stopat pe experimentatul atacant.

Egalarea s-a produs în minutul 53, când Vali Drăgan a transformat o lovitură de pedeapsă, dictată clar de centralul Andrei Nagy.

CIL Blaj: 33. R. Damian – 5. Szabo, 6. Olar, 8. Pintea, 13. Aleman, 10. Bucur, 7. Ioo, 3. Duroi, 15. Sorcoiu, 18. Mănășturean,17. I. Moldovan. Rezerve: 12. Szilagyi, 16. Getner, 4. Cioancă, 14. Crăciun. Antrenor Septimiu Boancăș.

Șurianu Sebeș: 1. Pop – 9. Rahovean, 5. Morariu, 16. Trif, 7. Marcu, 6. Ludwig, 2. Pârvu, 10. Circov, 8. Lăcătuș, 15. Drăgan. 11. Diaconu. Rezerve: 12. Muntean, 3. Suciu, 4. Fulea, 18. I. Găldean. Antrenor Doru Oancea.