Cetae Deva-Performanta Ighiu65Performanța Ighiu evolueză astăzi, de la ora 17.00, în cea de a 20-a etapă a Seriei a 4-a din Liga a 3-a, în deplasare pe terenul echipei CNS Cetate Deva. Cu toate că la prima vedere jocul pare unul facil pentru fotbaliștii pregătiți de Adorian Himcinschi, ce traversează o perioadă bună, duelul se anunță unul disputat, gazdele având un joc bun defensiv cu ieșiri pe contraatac. Ighiul își dorește toate cele 3 puncte pentru a rămâne aproape de Metalurgistul Cugir și Poli Timișoara.

Absport.ro vă ține la curent cu tot ceea ce se întâmplă la partida din Hunedoara, tratând duelul dintre Deva și Ighiu în format LIVE-TEXT. Tot ceea ce trebuie să faceți este să reîmprospătați pagina la un interval de timp scurt.

min. 90+5: Mintaș execută cu sânge rece lovitura de la 11 metri, bară gol și Deva ia 3 puncte mari pe teren propriu!

min. 90+4: Penalty pentru Deva, Cornea îl faultează imprudent în careu pe Boloș! Fundașul Ighiului a fost eliminat!

min. 90+3: Ungureanu intră în locul lui Doboș

min. 90+3: Szekely trage din prima puțin peste vinclu!

min. 90+1: Boldea vede galbenul după un fault asupra lui Oniche

min. 88: Dosan vede cartonașul galben după ce a stopat un contraatac inițiat de Moga

min. 86: Boloș intră în locul lui Pribac

min. 84: Fetița este eliminat și el după ce a văzut al doilea galben în două minute!

min. 82: Oara intră în locul lui R. David

min. 82: Suciu vede al doilea galben într-un interval de două minute și este eliminat!

min. 81: Fetița este avertizat cu galben după ce a oprit un contraatac al gazdelor

min. 80: Suciu vede galben după un fault asupra lui Cornea!

min. 80: Suciu centrează în careu după ce îl depășește pe Potopea, iar Pribac reia peste

min. 77: Grunță trage de la marginea careului, dar Bodea este la post și reține

min. 75: O. Turuș reia spectaculos pe spate, dar Raț reține

min. 70: Fetița trage mult peste din lovitură liberă!

min. 69: Kelemen primește cartonaș galben, iar Bărculeț îi lasă locul în teren lui Weiner

min. 67: Himcinschi îl scoate pe S. Turuș și îl introduce pe Szekely – ușor accidentat!

min. 65: galben pentru Cornea

min. 64: dublă schimbare la Deva, au ieșit Lintaru și Făgărășanu, intrând Șaucă și Suciu

min. 61: cartonaș galben pentru Lintaru pentru un fault la mijlocul terenului

GOOOL, 1-1, min. 58: Făgărășanu trage excelent din penalty și restabilește egalitatea!

min. 58: Deva obține un penalty după un fault făcut de Bodea, jucător care a primit și cartonașul galben!

min. 57: Deva presează și s-a instalat în jumătatea adversă, Ighiul este sub presiune!

min. 54: Pribac șutează puternic, dar O. Turuș deviază balonul în corner!

min. 52: Moga intră în locul lui Negură

min. 47: Deva începe bine repriza secundă, iar Lintaru ratează o mare ocazie șutând puțin peste din întoarcere

Pauză la Deva, Romică David a deschis scorul cu puțin timp înainte de ultimul fluier al primei reprize!

min. 45+1: cartonaș galben pentru Rodean

GOOOL 0-1, min. 43: Romică David este angajat în adâncime, acesta se desprinde de marcaj și trage la colțul lung, fără speranțe pentru Raț!

min. 40: Romică David pătrunde în careu, încearcă un lob, dar Raț respinge în ultimul moment în corner

min. 37: R. David scapă singur cu Raț, trage din lateral, însă mingea lovește bara laterală!

min. 30: Negură trage din marginea careului mic puțin pe lângă stâlpul drept al porții lui Raț

min. 25: Cele două echipe se tatonează reciproc, jocul se desfășoară la centrul terenului.

Cartonas_galben_micmin. 22: Grunță vede primul galben al partidei, pentru un fault de joc.

min. 16: Romică David scapă singur pe partea stângă de atac, întoarce un adversar și centrează în centrul careului, de unde Silviu Turuș, reia cu capul peste poarta gazdelor.

min. 9: Negură centrează din lovitură liberă în careul gazdelor, Potopea reia cu capul, însă mingea trece puțin pe lângă poartă.

min. 7: Silviu Turuș șutează de la aproximativ 25 de metri, puțin peste poarta lui Raț.

min. 6: Pribac înscrie în poarta lui Bodea, însă tușierul a semnalizat o poziție de offside și scorul rămâne 0-0..

min. 5: Vajda trage de la marginea careului, puțin pe lângă poarta Ighiului.

min. 2: Pribac a șutat de la marginea careului, direct în brațele lui Bodea.

Fluiermin. 1: Gazdele au avut lovitura de start.

Vezi echipele de start:
CNS Cetate Deva: 1. Raț – 21. Dosan, 5. Mintaș, 4. Doboș, 16. Kelemen, 25. Vajda, 3. Boldea, 6. Grunță, 77. Făgărășanu, 7. Pribac, 18. Lintaru
Rezerve: 12. Cobliș – 10. Șaucă, 8. Ungureanu, 11. Suciu, 15. Boloș, 23. Chelariu, 20. Lupu
Antrenor: Marius Sîrbu
Performanța Ighiu: 1. Bodea – 13. Rodean, 16. Ov. Turuș, 3. Potopea, 2. Cornea, 7. Fetița, 31. Negură, 23. Oniche, 27. Bărculeț, 10. S. Turuș, 9. R. David
Rezerve: 24. Lazăr – 6. Buda, 89. Circov, 20. Oara, 88. Moga, 14. Szekely, 84. Weiner
Antrenor: Adorian Himcinschi

Despărțite de 18 puncte în clasament, cele două formații se întâlnesc astăzi, cu gândul la un rezultat bun. Deva caută victoria pentru revanșa din tur și pentru a-și satisface suporterii având în vedere că trupa din județul Hunedoara nu a avut un parcurs bun pe teren propriu, iar Performanța își dorește toate cele 3 puncte pentru a rămâne în coasta Cugirului și a Timișoarei, semn că duelul de astăzi, va fi unul disputat și deschis oricărui rezultat.