Viitorul Santimbru-CS Ocna Mures Juniori A68Cel mai tare meci al etapei a 11-a din cadrul Campionatului Juniorilor A1, Seria I s-a jucat la Galtiu, unde Viitorul Sântimbru a întâlnit CS Ocna Mureș, ambele formații având rezultate destul de bune în prezent. Gabriel Cotoară, antrenor instalat la cârma echipei după trecerea în neființă a lui Gicu Domșa a reușit a 3-a victorie consecutivă, după ce i-a învins pe elevii lui Ovidiu Crișan cu 2-1. Pentru CS Ocna Mureș au marcat Ioan Cociș și Spînu, pe când golul Sântimbrului a fost punctat de Ganga.

Pe o vreme frumoasă pentru fotbal, Viitorul Sântimbru și CS Ocna Mureș s-au ”ciocnit” la Galtiu în cea de a 11-a etapă a Seriei I din Campionatul Juniorilor A1. Echipa lui Ovidiu Crișan a început mai bine meciul și a ratat două ocazii importante, însă a reușit s ădeschidă scorul prin Ganga.

Certați de pe margine de antrenorul Gabriel Cotoară, CS Ocna Mureș a prins viață și a trecut la atac, iar Neluț Cociș a restabilit egalitatea înainte de pauză.

După ieșirea de la cabine discursul motivant al lui Gabi Cotoară s-a simțit în atitudinea jucătorilor săi, iar Dandoș – cel care a punctat weekendu-ul trecut golul victoriei cu Șurianu Sebeș a dat tonul formației sale, încercând mai multe mingi pentru colegul său de la echipa mare, Ioan Cociș.

După mai multe ratări, Spînu a profitat de o poziționare greșită a stoperilor de la Sântimbru și a trimis mingea în poartă cu spatele din săritură spre bucuria colegilor săi. Acest gol a consfințit soarta partidei, deși Ocna a mai avut o bară în ultimele minute de joc.

CS Ocna Mureș a câștigat cu 2-1, bifând al 3-lea succes consecutiv, iar cel puțin până vineri, când CSȘ Blaj va juca împotriva Viitorului Spicul Daia, elevii lui Cotoară vor fi pe poziția secundă în clasament.