dalia-sport-daia-romana-energia-sasciori76Energia Săsciori nu se mai oprește și își continuă pasa bună prin care trece, elevii lui Ioan Faur bifând al 3-lea rezultat pozitiv, după victoria cu 4-2 (1-1) de la Dalia Sport Daia Română, echipă pe care a egalat-o în clasament. Golurile au fost marcate de Ignat (28, 54), Fîntînă (69), Nazarie (90+3), respectiv Constantin (42) și Mura (61).

Meci frumos la Daia, unde echipa antrenată de Ștefan Fogoroși nu se regăsește, pierzând un nou joc, de această dată în fața revelației Energia Săsciori, echipă care a adunat 7 puncte în ultimele 3 meciuri, după 4 etape de secetă.

Daia a început mai bine și a dominat teritorial, amenințând poarta lui Nogy de câteva ori prin Contor și Mura. Același Mura a căzut la un duel cu Bănățan (foto sus), dar centralul Horațiu Balea a lăsat jocul liber, chiar dacă gazdele au solicitat lovitură de la 11 metri.

Ignat a încercat șutul de la distanță în min. 28, Pojar fiind prins pe picior greșit în groapa cu nămol din fața porții sale, scorul fiin deschis la Daia.

Cu 3 minute înainte de ultimul fluier al primei reprize, Constantin a șutat puternic la colțul scurt, iar Nogy a fost închis și s-a intrat la cabine cu 1-1.

După pauză, Ignat a reușit dubla în min. 54, însă Daia a revenit din nou pe tabelă prin glul lui Mura. Fîntînă a făcut 3-2 în min. 69, iar dăienii s-au aruncat în atac, dar fără rezultat pe tabelă, ba mai mult, Săsciorul punctând în prelungiri golul de 4-2 prin Zenga Nazarie.