fc-transalpina-sugag-energia-sasciori26FC Transalpina Șugag a câștigat cu 3-1 (1-0) derby-ul de pe Valea Frumoasei cu Energia Săsciori. Scorul a fost deschis de Puia (41), însă Săsciorul a egalat imediat după pauză prin D. Lăcătuș (50), însă echipa din Șugag s-a desprins în min. 57, când Nogy și-a introdus balonul în proprie poartă, deși toată lumea se aștepta să degajeze. Tabela a fost închisă în min. 70 de Cristurean, care a punctat printr-o lovitură superbă de cap.

Șugagul a bifat al 7-lea succes stagional, cu toate că a avut parte de un duel extrem de dificil cu Energia Săsciori, o echipă puternică și arțăgoasă.

Prima repriză s-a jucat mai mult la mijlocul terenului, Săsiorul având cea mai mare ocazie, Lazăr salvând mingea din vinclu.

Puia a deschis scorul cu 4 minute înainte de pauză și a stabilit scorul primei părți.

În repriza secundă Săsciorul a intrat mai bine în meci și a egalat prin D. Lăcătuș cu un șut frumos. În min. 57, Nogy a prins o centrare, iar în momentul când a încercat să se ridice pentru a degaja a scăpat balonul în poartă.

Cristurean a făcut 3-1 în min. 70 cu o superbă lovitură de cap și a închis tabela.