IPJ Alba și alte structuri de poliție, au organizat și în acest an, la Alba Iulia, Cupa ”Ziua Poliției Române”. 9 echipe s-au înscris la startul acestui turneu, competiție care s-a dovedit un real succes, în special prin spectacolul arătat pe teren de combatante. Mulți fotbaliști recunoscuți la nivel de județ s-au aflat în loturile formațiilor, iar trofeul a fost adjudecat de IPJ Hunedoara, care a dispus în finală de Penitenciarul Aiud, scor 2-0, iar finala mică a fost câștigată de ISU Alba, ce a învins cu 4-0 IJJ Alba.

Baza sportivă din cadrul Colegiului Tehnic ”Dorin Pavel” a găzduit duelurile pe structurile MAI, dar și alte formații invitate la Cupa ”Ziua Poliției Române” 2017. Întrecerea a fost un prilej de spectacol pentru cele 9 echipe, dar și de socializare. Iată rezultatele din grupe:

• IPJ Hunedoara – Penitenciar Aiud 2-0

Sferturi de finală (s-au calificat 8 formații din cele 9, Primăria Alba Iulia a fost eliminată)

• IPJ Hunedoara – Ambulanța Alba 7-2
  • IJJ Alba – Parchet Alba 3-1
  • ISU Alba – IPJ Alba 6-0
  • Școala de Poliție Cluj – Penitenciar Aiud 0-1

Semifinale

• IPJ Hunedoara – IJJ Alba 3-1
  • ISU Alba – Penitenciar Aiud 1-1 (1-2 după lovituri de departajare)

Finala mică

• ISU Alba – IJJ Alba 4-0

Finala mare

• IPJ Hunedoara – Penitenicar Aiud 2-0

Ziua Poliției Române se sărbătorește în fiecare an pe 25 martie, iar în cadrul activităților dedicate acestei zile, sunt oganizate mai multe competiții sportive, printre care și acest turneu.