industria-galda-de-jos-performanta-ighiu32Suflarea fotbalistică din Alba vuiește! Cu începere de la ora 15.00, pe Galda Arena, Industria Galda de Jos va primi vizita vecinei Performanța Ighiu, în primul derby la nivel profesionist dintre cele două combatante. Partida este deschisă oricărui rezultat, cu toate că Galda pornește cu prima șansă, având în vedere forța grupului și problemele de efectiv cu care se confruntă Ighiul. Partida poate fi urmărită în format live-text pe Absport.ro.

Meci plin de ambiții și orgolii, între două echipe despărțite de doar 12 kilometri din punct de vedere geografic, cu o rivalitate stârnită la nivel local și o serie de fotbaliști care au îmbrăcat tricourile ambelor echipe.

Cernea

Rezerve: 44. Iancău, 8. Cîmpean, 9. Baghiu, 77. Cioară, 16. Fulea, 14. Costea, 88. Vonya. Antrenor Paul Ciucă.

R. David

Rezerve: 12. Mikloș, 84. Oțoiu, 8. Buda. Antrenor Vasile Ursu.

Iată desfășurarea live-text:

Galda Arena
Industria Galda de Jos
0
Performanța Ighiu
0
1'
Start în derby de Alba
4'
Bară pentru Galda! Frențiu execută puternic și cu efect o lovitură de la colți, dar mingea izbește transversala, iar apoi Cernea trage în blocajul unu adversar
5'
cartonaș galben pentru Olar
6'
Olar trage la poartă de la marginea careului, puțin pe lângă
11'
Cernea intoarce pentru Frentiu, dar acesta trage mult peste
21'
Boldea trage de la distanta, dar mult pe langa
23'
Bodea centeaza cu efect din lovitura libera, dar Tiut iese bine si boxeaza
27'
Galben pentru Vlădia
36'
Cartonaș galben pentru Boldea
38'
Goronea trage din lovitură liberă, dar Tiut se întinde bine și reușește să prindă balonul
39'
cartonaș galben pentru Lupșan
42'
Cernea primește de la Mureșan, acesta fentează doi adversari, dar trage pe centrul porții
44'
centrare bună cu efect a lui Cernea, mingea trece de buchetul de jucători, dar Tiut iese foarte bine și reține din fața lui Frențiu
45'
Pauză la Galda! Meci alb după primele 45 de mintue
46'
start în repriza secundă!
51'
Galben pentru Cornea după un faul asupra lui Mureșan
53'
Pasă foarte bună a lui Cioplântă pentru Cernea, dar Cornea stă foarte bine în teren și respinge
54'
După o greșeală în defensiva gazdelor, Romică David scapă singur cu Ștef, dar portarul Industriei respinge excelent prima ocazie clară a ighienilor
59'
Cherecheș centrează în careu, dar Keita preferă să preia balonul în loc să finalizeze, iar mingea este respinsă până la Gîț, cre trage în brrațele lui Ștef de la distanță
61'
cartonaș galben pentru Gîț
63'
Ocazie pentru Galda: Bodea driblează tot ce îi iese în cale, dar trage în Tiut
64'
Bară pentru Galda: Lupșan prinde un trasor de la peste 20 de metri, dar mingea izbește stâlpul stâng al porții apărate de Tiut
65'
Circov șutează din stânga puțin pe lângă poartă
67'
Poiană îi scaote mingea în spate lui Turruș ,dar aceta trage mult peste
71'
Vlădia șutează din lovitură liberă de la mare distanță, dar Ștef are un reflex senațional și respinge balonul din vinclu