metalurgistul-zalau31În ultimul timp ne-au obișnuit să fie una dintre principalele pretendente la podiumul diferitelor serii din Liga a treia. Cu o infrastructura de invidiat,cu un lot numeros și bine pregătit,cu un antrenor dar și cu o conducere profesionistă, Metalurgistul Cugir rămâne una din echipele bune ale seriei a cincea. Astăzi, din nefericire, cugirenii s-au văzut nevoiți să-și accepte înfrângerea, chiar în fața propriilor fani. Deși venită după un meci ”de vis” făcut etapa trecută la Cluj,  toată lumea se aștepta la o partidă facilă, însă lucrurile nu au stat deloc așa.
Pe Cugir Arena au poposit astăzi ambițioșii zălăuani de la FC Zalău, echipă care nu a mai pierdut de șase meciuri.

Meciul a început cum nu se poate mai rău pentru gazde, care se și vad conduse încă din minutul 17, atunci când Istrate execuță excelent o lovitură liberă de la șaptesprezece metri. Forțați de scorul nefavorabil, cugirenii ies la joc și reușesc egalarea prin Cocină, după un șut frumos expediat la colțul lung al porții apărate de Băican. La pauză s-a intrat la cabine cu scorul de 1-1.
A doua repriză începe în nota de dominare a echipei gazde, iar Stoianof trimite în transversală după un șut frumos de la cincisprezece metri. O altă fază fixă executată de Stanciu îi aduce pe oaspeți în avantaj, pentru ca în minutul 80 speranța în a obține măcar un egal este spulberată de golul reușit de Tăbârta. Meciul se termină cu un neverosimil 1-3 pentru zălăuani, care urcă pe poziția a treia a podiumului.