Inter Ciugud-Viitorul Santimbru Cupa Romaniei54Partidă dramatică la Ciugud în optimile Cupei României, unde formația locală Inter Ciugud a primit replica liderului fotbalului județean, Viitorul Sântimbru. Meciul a fost unul dramatic, decis după prelungiri, Sântimbru marcând golul egalizator abia în min. 89 prin fundașul Ovidiu Crișan. Scorul a fost deschis în min. 54 de Dan Ursu. Viitorul Sântimbru a reușit să se califice în sferturi după loviturile de departajare, scor 6-5 (1-1, 0-0).

Inter Ciugud era recunoscută pentru replica dârză pe care o oferă pe teren propriu, în special în meciurile de cupă. Prima repriză s-a încheiat cu scor alb pe tabelă liderul suferind mult la faza de construcție, semn că vacanța și-a intrat în drepturi.

Repriza secundă a fost gestionată mai bine de ciugudeni, care au deschis rapid scorul prin Dan Ursu în min. 54 la o greșeală în defensiva Viitorului. Sântimbru a alergat după egalare însă precipitarea nu s-a stins din jocul campioanei de toamnă.

Inevitabilul s-a produs în minutul 89 când ovidiu Crișan a pus excelent capul la o centrare, reușind golul care a trimis partida în prelungiri.

În cele două reprize de prelungiri jocul s-a stins, Viitorul Sântimbru ratând o șansă importantă prin Dreghiciu care a scăpat singur cu Mureșan.

Calificare la penalty-uri pentru Viitorul Sântimbru – Barna erou în poartă!

Scorul de 1-1 din timpul regulamentar a condus partida la loviturile de departajare. Viitorul Sântimbru s-a calificat după ce a marcat de 5 ori, iar Ciugudul numai 4, Ovidiu Barna apărând 3 lovituri de la punctul cu var. De admirat și cele două intervenții ale lui Mureșan, care nu au fost îndeajuns cât să califice Ciugudul în sferturi. Iată cum a fost seria penalty-urilor.

C. Dănilă – ratare, Stan – ratare, Păcurar – gol, Coltor – gol, Andreica – gol, A. Gherman – gol, M. Oprea – ratare, Dreghiciu – gol, Șuvaina – gol, O. Crișan – ratare, Mărginean – gol, Breaz – gol, Oprișan – ratare, Biro – gol.

Inter Ciugud: 1. Mureșan – 7. I. Bran 9. Oprea, 3. Șuvaina, 5. Andreica, 20. Mărginean, 16. Miclea, 17. Gherman, 21. Păcurar, 10. Iuoraș, 6. Ursu. Rezerve: 12. Bicheși, 22. Damian, 18. Oprișan, 8. Dănilă. Antrenor Adrian Bicheși.

Viitorul Sântimbru: 1. Barna – 10. Drăghiciu, 8. O. Crișan, 4. E. Hălălae, 17. C. Hălălae, 16. Ștef, 5. Stan, 3. Biro, 9. Coltor, 18. Breaz, 11. Dreghiciu. Rezerve: 12. Pascu, 6. Șandru, 7. Dumbra, 13. Oniciu, 14. Trif, 2. A. Gherman. Antrenor Dan Comșa.