metalurgistul-cso55Juniorii “D” de la CSO Cugir s-au impus sâmbătă în derbyul local cu Metalurgistul Cugir,scor 2-1,meci contând pentru etapa a V-a din cadrul Campionatului Județean rezervat Juniorilor “D”. Golurile gazdelor au fost înscrise de către Nicolae Lazăr     ( min 28,42), respectiv Florin Bura (min 58).

Un derby echilibrat în care dominarea teritorială și ocaziile de poartă au alternat de ambele părți.Oaspeții s-au aflat în prima repriză la timona jocului și au ratat nenumărate ocazii prin Sebastian Itu (min 13 -șut din interiorul careului respins în lateral de portarul Perjeriu) și prin Lucian Țiplea șut de la 10 m respins de portarul gazdelor în corner –min 15.

Până la deschiderea scorului gazdele au o ocazie prin Lăzar în bară,ocazie care va anunța golul care va veni în minutul 28.

Nicolae Lazăr a deschis scorul în min 28,cu un șut din interiorul careului pe sub portarul Muntean,la faza golului atacantul CSO-ului profitînd de o indecizie a apărarii oaspețiilor și a greșelii fundașului Vlad.

La doar două minute de la reluarea jocului,oaspeții rămân în 10 oameni,Paul Codrea fiind eliminat după ce asta a adus injurii centralului partidei.Profitînd de omul în plus,gazdele pun stăpânire pe joc și își vor creea mai multe ocazii de înscrie,ocazii transformate în gol în minutul 42 prin același Lazăr care primește o pasă de la Simina printre doi adversari și înscrie pe lângă portarul Muntean pentru 2- 0.

Pe dominarea gazdelor,oaspeții reușesc să înscrie în minutul 58 prin F.Bura care reușește să înscrie direct din lovitura de corner.

Juniorii D de la CSO Cugir reușesc a treia victorie în cinci etape și a doua consecutivă,după cea obținută în etapa trecută în deplasarea de la Ighiu.Cu înfrângrea din derbyul cugirean, Metalurgistul acumulează două înfrângeri consecutive după cea de la mijlocul săptămânii trecute înpotriva liderului seriei LPS Sebeș.

În etapa viitoare, CSO Cugir va întâlni, în deplasare,pe CS Navobi, iar Metalurgistul Cugir va întâlni pe teren propriu, sâmbăta viitoare, lanterna roșie a seriei CS Sebeș.

Derbyul a fost unul special din două puncte de vedere:primul s-au întâlnit două generații de antrenori: Alexandru Kilin (antrenor CSO Cugir) și  Lucian Itu (Metalurgistul Cugir),fostul elev al antrenorului gazdelor,cel sub comanda căruia a reușit promovarea în Liga III în anul 2013.
Confruntarea de sâmbătă a pus față în fața și pe cei doi frați Codrea ca adversari:Emanuel Codrea (CSO Cugir) și Paul Codrea (Metalurgistul Cugir).

Cel din urmă fiind eliminat în minutul 32 al disputei după ce acesta a adus cuvinte jignitoare la adresa unuia dintre cei doi centrali ai partidei.Este al doilea cartonaș roșu primit în decurs de numai trei etape.