FC Unirea Alba Iulia a câştigat cu 3-2 (1-0) meciul din deplasare cu Metalurgistul Cugir din play-off-ul campionatului judeţean de fotbal pentru juniori D.

A fost o partidă spectaculoasă, cu cinci goluri și răsturnări de scor. Întâlnirea a început cu ocazii la ambele porți: Udrea, pentru Cugir, șut scos de sub bară de goalkeeperul oaspețiilor, iar la poarta cealaltă, șutul lui Pandor, respins în corner de Grecu.

Uniriștii au deschis scorul în minutul 19 prin Dănilă, care a înscris după respingere greșită a portarului gazdelor, Grecu. Amfitrionii au egalat imediat după pauză prin Codrea (31), care a reluat din apropiere, după șutul respins de portarul oaspețiilor, Pauletti.

Dorobanțiu le aduce în avantaj pe gazde (43); acesta a reluat cu capul un balon venit din corner. “Alb–albaștrii” trec de la extaz la agonie, vizitatorii întorcând rezultatul în numai patru minute. În minutul 49, Dodoc egalează la 2 pentru echipa din Cetatea Marii Uniri, profitând de o greșeală a unui fundaș al gazdelor. Cu șapte minute înainte de final, Pandor a profitat de o respingere nefericită a portarului gazdelor și a marcat în poarta goală, stabilind scorul final: Metalurgistul Cugir – FC Unirea Alba Iulia 2–3.

Cu acestă victorie, FC Unirea Alba Iulia ocupă prima poziție în clasament, cu 19 puncte, iar etapa viitoare va juca pe teren propriu cu ACS Şcoala de Fotbal Valea Frumoasei. Va fi derby-ul care va decide campioana din acest an la juniori D.

Echipa antrenată de Lucian Itu este pe penultima poziție, locul 5, cu 9 puncte.

În postura de antrenor pe banca oaspețiilor s–a aflat Raul Unchiaș, în vârstă de 43 de ani, fost portar la Gaz Metan Mediaș, Farul Costanța și FC Unirea Alba Iulia.

Metalurgistul Cugir (antrenor Lucian Itu): Răzvan Grecu- Florin Bura, Vlad Bogdan, Paul Codrea, Andrei Topor, Lucian Țiplea, Iannis Petru, Sebastian Itu, Claudiu Dorobanțiu. Au mai intrat: Gabriel Cuțitei, Adrian Alecsandru, Sergiu Cioran.

FC Unirea Alba Iulia (antrenor Raul Unchiaș): Răzvan Pauletti – Tudor Hada, Călin Dănilă, David Puia, Roberto Pandor, Victor Trif, Robert Rusan, Mihai Cristea, Denis Jurca. Rezerve: Emil Jurj, Ștefan Dodoc, Raul Baba.