Performanta Ighiu-Metalurgistul Cugir52Derby de Alba pe „Cetate”! Performanța Ighiu a învins cu 2-0 Cugirul și a demonstrat că nou-promovata poate bate pe oricine, ba mai mult, deși majoritatea fotbaliștilor sunt și angajați, elevii lui Himcinschi au învins fără drept de apel echipa lui Moldovan.

Min. 90+3 Performanța Igiu câștigă derby-ul județului Alba și demonstrează că se poate îmbina excelent fotbalul cu locul de muncă, iar bugetul echipei din Cugir este de trei ori mai mare decât cel al Performanței Ighiu.

schimbareMin. 90 Iese Bărculeț, intră Filip Morar, la Performanța. De la margine s-au arătat trei minute de prelungire.

Min. 89 Bodea scoate incredibil șutul lui Chelaru din interiorul careului.

Min. 88 Oniche este faultat  de Ionuț Radu.

Min. 85 Goșa trage de la 40 de metri, fără probleme pentru Bodea.

Cartonas_galben_micMin. 84 Cartonaș galben pentru Romică David, după ce l-a jenat pe Tiuț

Min. 80 Șuteu obține o lovitură de la colț, după un duel cu Rodean. Cornerul este executat de Ghergar, fără rezultat.

Cartonas_galben_micMin. 82 Ionuț Radu vede cartonașul galben.

schimbareMin. 79 Giurgiu este introdus în locul lui Moga.

Min. 78 Ghergar trage puțin pe lângă poarta lui Bodea.

Min. 77 Goșa trage puternic de la 30 de metri, Bodea prinde fără probleme.

Min. 75 Cornea anticipează greșit un balon, iar Gherhar obțne aut de margine.

Min. 72 Ionuț Radu centrează Bodea iese și reține

schimbareMin. 69 Schimbare la Performanța: Negură este scos de pe teren, în locul lui fiind introdus Fetița.

Min. 68 Silviu Turuș trimite prea tare un balon pentru Rareș Moga.

schimbareMin. 65 Călin Moldovan face a treia schimbare. Ghergar este introdus în locul lui Afrapt.

Min. 64 Bărculeț este faultat de Ionuț Radu. Fotbal puțin în repriza secundă.

Min. 61

schimbareSchimbare la Cugir.  Piko îi lasă locul lui Alin Șuteu

Cartonas_galben_micMin. 59 Cartonaș galben pentru Radu Ștefan

cornerMin. 58 Coner pentru Cugir. Chelaru bate, oaspeții faultează în atac.

schimbareMin. 58 Bălaș îi lasă locul lui Oniche.

Min. 57 Bărculeț intervine excelent prin alunecare, Negură pasează către Moga, iar acesta pierde posesia.

Min. 55 Ionuț Radu este surprins în ofsaid. Echipa din Cugir are inițiativa în repriza secundă.

cornerMin. 52 Potopea acordă corner. Necșulescu bate pe colțul scurt, Radu Ștefan șutează în blocajul lui Potopea, din nou corne.

Min. 50 Cornea îl faultează pe Chelaru la centrul terenului.

Min. 48 Moga centrează în aut de poartă.

FluierMin. 46 A început repriza a doua.  La pauză cugirenii au schimbat. Ionuț Radu a fost introdus în locul lui Goronea.

FluierMin. 45+1 PAUZĂ PE „CETATE”

Min. 45 Chelaru trage de la 20 de metri, Bodea respinge excelent în corner. Bălaș a respins centrarea din corner.

cornerMin. 44 Ocazie mare Cugir. Cîrstean trimite cu capul pe colțul scurt, dar Bodea reține fără probleme.

cornerMin. 43 Bărculeț intervine spectaculos prin alunecare și acordă corner în fața lui Cîrstean.

Min. 40 Afrapt trage din careu, Bodea prinde fără probleme.

Min. 39 Afrapt trage de la 20 de metri Bodea prinde în doi timpi.

Min. 37 Ștefan Radu trage de la 30 de metri, mingea este deviată și ajunge în brațele lui Bodea.

GolMin. 35 GOOOL PERFORMANȚA IGHIU 2-0. Romică David înscrie după un balon respins de Tiuț.

Min. 32 Negură pierde un balon, mingea ajunge la Cîrstean, atacantul cugirenilor trage de la peste 30 de metri, balonul este prins fără probleme de Bodea. Prmul șut pe spațiul porții al oaspeților!!

Min. 31 Necșulescu intervine excelent la o pătrundere pe partea dreaptă a lui Moga.

Min. 29 George Goronea trage defectuos de la aproximativ 30 de metri de poarta lui Roberto Bodea.

Min. 28 Replica Cugirului se lasă așteptată

Min. 27 Silviu Turuș centrează periculos, „veteranul” Goșa respinge.

GolMin. 20  GOOOL PERFORMANȚA IGHIU. Turuș deviază o minge bine către Moga, micuțul mijlocaș driblează doi jucători și îl învinge pe Tiuț cu un șut la colțul scurt.

Min. 18 Romică David este deposedat excelent de Necșulescu, atacantul gazdelor rămâne întins pe gazon, fază la care Performanța a cerut fault.

Min. 17 Romică David este stopat de Goșa, în fața careului de 16 metri.

Min. 15 Cugirul a început să mai tempereze elanul Performanței Ighiu.

Min. 12 Necșulescu trimite o pasă lungă către Goronea, acesta din urmă îl driblează pe Negură și pasează aiurea, iar Rodean interceptează.

Min. 7 Ovidiu Turuș acordă corner, după un pressing a lui Goronea. Necșulescu execută scurt, iar Negură respinge în aut de margine.

Min. 6 Goronea îl faultează pe Negură la 30 de metri de poarta lui Bodea. Trebuie precizat faptul că Performanța e echipa care are inițiativa.

Min. 5 Cornerul rămâne fără rezultat.

Min. 4 Radu Ștefan îș faultează pe Romică David la centrul terenului, stopând un atac ce se anunța periculos. Moga centrează, Bold acordă corner.

Min. 2 Cornea comite henț la 30 de metri de propria poartă.

Min. 2 Centrarea lui Moga este respinsă cu capul de Piko.

FluierMin. 1 A început partida de pe „Cetate”. La meci asistă aproximativ 350 de persoane. Cugirul a avut lovitura de începere.

Iată cele două distribuții:

Performanța Ighiu: 22. Bodea – 27. Rodean, 16. Ov. Turuș, 3. Potopea, 2. Ed. Cornea, 88. R. Moga, 31. G. Negură, 8. Bălaș, 89. B.Bărculeț, 10. S. Turuș, 9. R. David.

Rezerve: 24.Baba – 13. Al. Giurgiu, 97. F. Morar, 84. G. Toma, 6. A. Buda, 23. Oniche, 7. Fetița.

Antrenor: Adorian Himcinschi

Cugir: 1. Tiuț- 4. Radu Ștefan, 3. Goșa, 5. Piko, 89. Bold, 23. Necșulescu, 6. Chelaru, 19. Huțanu, 17. Goronea, 14. Afrapt și 10. Cîrstean.

Rezerve: 29. Dragotă- 2. Negru, 16. Tăban, 7. Ghergar, 13. Moldovan, 20. Șuteu și 9. I. Radu.

Antrenor: Călin Moldovan