În al doilea amical al iernii, Metalurgistul Cugir a suferit un eșec, scor 2-3 (0-1), în deplasare la Sănătatea Cluj, colega de serie a cugirenilor, pe care a reușit să o învingă în campionat. Ambele formații au revenit după o perioadă de cantonament, lucru ce s-a resimțit în jocul celor două cluburi. Golurile Metalurgistului Cugir au fost punctate de I. Tătar și M. Codrea.

Prima repriză a fost una liniștită, fără prea multe acțiuni, Sănătatea deschizând scorul prin Bria, avantaj care s-a înregistrat și la intrarea la cabine.

În a 2-a parte, fostul fotbalist al Cugirului, Varodi a majorat avantajul echipei sale, lucru ce i-a ”iritat” pe cugireni, care s-au năpustit asupra porții adverse. Aceștia au reușit să egaleze rapid prin I. Tătar și juniorul M. Codrea, dar Sănătatea a dat lovitura de grație prin Bălătici, în ultimele minute ale partidei.

Următorul meci al Cugirului va avea loc marți, 14 februarie, pe sinteticul din Cluj-Napoca, dar în compania conjudețenei Unirea Alba Iulia.