Muresul Vintu de Jos-Rapid CFR Teius56La ultimul meci din actualul sezon al Ligii a 4-a, Mureșul Vințu de Jos și-a menajat vedetele cu Rapid CFR Teiuș pentru a nu risca accidentări înainte de barajul cu Mureșul Luduș, iar echipa folosită de Mănăilă și-a făcut pe deplin datoria și s-a impus cu 8-2 (5-1), reușind 100 de goluri în actualul sezon. Golurile au fost marcate de D. Ianc (7), Apetri (11), Stelea (12, 50, 52), Răcătăian (38), Fleacă (41), Iclănzan (85) respectiv Gergely (5, 90).

Meci fără istoric la Vinț, unde Mureșul Vințu de Jos a întâlnit în ultima etapă a Ligii a 4-a pe Rapid CFR Teiuș. Dan Mănăilă a folosit o formație neobișnuită față de partidele din retur, formată din jucătorii localnici legitmați, precum Fleacă, Răcătăian, dar și jucători care au fost folosiți mai puțin sau deloc, precum Stelea, Apetri, Tat, Sârbu sau Roman.

Teiușul a deschis scorul în min. 4 când Gergely a scăpat singur cu Roman și a îndeplinit o simplă formalitate. Vințu și-a revenit rapid, iar în min. 7, D. Ianc a egalat cu o superbă lovitură de cap. Apetri a majorat avantajul oaspeților în min. 11 tot cu o lovitură de cap, iar un minut mai târziu Stelea a punctat pentru 3-1.

Meciul s-a mai liniștit, însă Răătăian a marcat pentru 4-1 în min. 38, iar Fleacă a închis tabela în prima repriză cu un șut de la distanță în min. 41.

Imediat după pauză recitalul Vințului a continuat, iar Stelea a marcat rapid două goluri în minutele 50 și 52, stabilind scorul de 7-1.

De la acest scor, Mureșul a egalat după golul cu numărul 100, lucru ce s-a și întâmplat în min. 85, când Iclănzan a primit un balon de la Fleacă, a preluat pe piept și l-a ridiculizat pe Costea.

Scorul final a fost stabilit în min. 90, când Gergely a reușit dubla cu un șut din voleu. Scor final 8-2, iar Mureșul Vințu de Jos așteptă meciul de baraj cu Mureșul Luduș, prima confruntare urmând să aibă loc pe 18 iunie la Vinț.

Mureșul Vințu de Jos: 12. Roman – 24. D. Ianc, 8. Răcătăian, 10. Fleacă, 13. Sîrbu, 95. Stelea, 21. Rus, 88. Apetri, 6. Tat, 20. Samoilă, 17. Albu. Rezerve: 1. Bănică, 5. Coltor, 25. Dat, 2. Iclănzan, 16. Culda, 7. Iacșa, 27. Drăgan. Antrenor Dan Mănăilă.

Rapid CFR Teiuș: 20. Costea – 7. Gergely, 13. Mara, 10. azăr, 4. Perța, 17. B. Popa, 6. R. Muntean, 21. R. Domșa, 3. I. Domșa, 15. Boco. Rezerve: 14. Ciocan, 5. Avram, 2. Breaz. Antrenor Ovidiu Coardoș.