Muresul Vintu de Jos-Gaz Metan Valea Lunga66Mureșul Vințu de Jos a avut parte de una dintre cele mai facile partide din actualul campionat, pe teren propriu, împotriva nou promovatei Gaz Metan Valea Lungă. Elevii lui Mihai Manea s-au impus cu 7-0 (4-0) în partida de astăzi, grație golurilor marcate de Paul Muntean (2, 28), Claudiu Oara (12), Marius Cristea (18, 80), Culda (62) și Morar (90) ajungând la a 6-a victorie din actualul sezon.

Vințenii și-au făcut meciul ușor, marcând la prima fază de atac, în min. 2 prin Paul Muntean. Scorul a fost majorat în min. 12 de Oara care trimis balonul în poartă cu capul în umra unui corner executat de Cristea. Același Cristea a dus tabela la 3-0 în min. 18, la capătul unei acțiuni colective la care au participat Oara și Muntean.

Paul Muntean a închis tabela la 4-0 la pauză în min. 28 după o acțiune inividuală. Gaz Metan Valea Lungă a amenințat rar poarta lui Ignat, numai prin șuturi de la mare distanță.

După pauză, Vințul a marcat pentru a 5-a oară prin S. Culda în min. 62, iar Marius Cristea a reușit dubla în min. 80. Morar a stabilit scorul final partidei în min. 90, cu un gol cu capul din interiorul careului mic.

Mureșul Vințu de Jos: 44. Ignat – 3. D. Nemeș, 10. Grozav, 2. Borșoi, 13. Sîrbu, 16. Samoilă, 6. Hîrceagă, 7. M. Cristea, 11. S. Culda, 17. P. Muntean, 14. Cl. Oara. Rezerve: 12. Roman, 8. Fleacă, 3. Tat, 15. D. Ianc, 5. Albu, 9. Morar. Antrenor Mihai Manea

Gaz Metan Valea Lungă: 12. Trif – 4. M. Moldovan, 11. Vekony, 7. Voicu, 9. Mărginean, 14. Migea, 10. Vasiu, 8. A. Moldovan, 2. Mija, 6. Petac, 5. Iorga. Rezerve: 16. Bucerzan, 20. Bulugea. Antrenor Radu Bulugea.