IMG_4535Olimpia Aiud a stricat seria de opt meciuri fără înfrângere a echipei ASC Pianu 2013. Intrați „pe vârfuri” elevii lui Fușle au fost treziți repede de golul lui Bălan, în vreme ce în reprirza secundă Remus Țălnar a închis „conturile”.

În minutul 4, Andrei Bălan a deschis scorul după o lovitură de la colț. Andrei Bălan a trimis modest cu capul, însă portarul Cocârcă a scăpat mingea printre picioare.

Golul primit rapid de echipa lui Fușle i-a trezit pe pienari, însă Hagiu și inexactitatea atacanților a făcut ca scorul să fie 1-0 la pauză pentru gazde.

După pauză pienarii au ieșit apatici de la vestiare, iar Remus Țălnar l-a învins pe Cocârcă direct din corner, după un șir de erori în defensiva „alb-verzilor” și a dus scorul la 2-0.

Golul secund încasat de vicelider a turnat și mai mult plumb în ghetele oaspeților, care nu s-au mai regăsit după golurile încasate.

În minutul 90+3, Al. Sîrbu înscrie un gol superb la colțul scurt cu care l-a surprins pe Hagiu, rămas înmărmurit pe linia porții.

ASC Pianu pierde la Aiud după opt partide în care gruparea „alb-verde” nu a simțtit gustul înfrîngerii.

Iată cele două distribuții:

Olimpia Aiud: Hagiu – C. Muntean, Oniga, Ghirca, Bălan, Ilea, Silea, Felindean, Remus Țălnar, E. Horvat, K. Oniga.

Rezerve: Gânscă – Pojar, Bordean, Șimandi, Nemeș, Marian Al și I. Marian.

Antrenor: Remus Țălnar.

ASC Pianu 2013: Cocârcă – Al. Sîrbu, C. Oltean, Ad. Dragoș, A. Mărginean – Diaconu, Neag, Stelea, I. Bărculeț, Grecu și Al. Șandru.

Rezerve: Novăcean – R. Popescu, A. Popescu, Cr. Mărginean, Vl. Constantin, D. Miheț și Șulumberchian.

Antrenor: Adrian Fușle-Țana