Olimpia Aiud-CIL Blaj73Vremurile în care Olimpia Aiud era una dintre cele mai bune formații ale fotbalului județean au apus. Echipa lui Remus Țălnar a pierdut categoric întâlnirea cu CIL Blaj, scor 0-5 (0-3), la capătul unui joc controlat în întregime de fotbaliștii lui Septimbiu Boancăș. Golurile au fost marcate de Severin (14 – 11 metri), Sorcoiu (35), Văidean (37), Comănici (58, 70). Sas și Ghirca (Olimpia Aiud) au fost eliminați în min. 30 și 70.

CIL Blaj a făcut unul dintre cele mai bune meciuri din actualul sezon, surclasând-o pe Olimpia Aiud, formație care suferă din cauza indisponibilităților. Blajul s-a întrecut în ratări, ajungând foarte ușor la poarta lui Hagiu, portar care a scos mingea din plasă de 5 ori la partida de astăzi.

Echilibrul s-a rupt în min. 14, când Sas a faultat stupid în careu. Severin a transformat lovitua de pedeapsă, deschizând scorul pe Baza Aiudelul. Același Sas (Olimpia) a faultat din nou în min. 30, iar centralul partidei i-a arătat al doilea cartonaș, Aiudul rămânând cu 10 jucători pe teren.

Sorcoiu a majorat scorul în min. 35 în urma unui șut deviat, iar Văidean a închis tabela la pauză cu un șut plasat în min. 37.

Olimpia Aiud nu și-a revenit nici după pauză, iar Comănici a reușit dubla în minutele (58 și 70), stabilind scorul final al partidei.

În minutul 77 Ghirca a văzut și el al doilea cartonaș, fiind trimis la cabine. CIL Blaj a controlat întreaga partidă, deși Olimpia AIud a ratat două oportunități bune la scorul de 1-0 pentru blăjeni.

Olimpia Aiud: 1. Hagiu – 5. Muntean, 16. Szekely, 2. Sas, 17. Ghirca, 4 Bucur, 15. Ov. Oniga, 18. Nemeș, 13. Horvat, 9. I. Marian, 11. Ciubucă. Rezerve: 20. Alexa – 6. Pojar, 8. Ilea, 7. Șimandi, 14. Luca, 10. A. Marian, 3. Țălnar. Antrenor Remus Țălnar.

CIL Blaj: 33. R. Damian – 3. Tene, 4. Ioo, 7. Bilegan, 16. S. Bucur, 5. Meruț, 11. Comănici, 10. Severin, 17. Văidean, 13. Sorcoiu, 18. Mănășturean. Rezerve: 12. Silaghi – 8. Pintea, 6. Olar, 15. Duroi, 14. Crăciun, 2. Cioancă. Antrenor Septimiu Boancăș.