Olimpia Aiud-CS Ocna Mures57Pe o vreme superbă, la Aiud, Olimpia Aiud și CS Ocna Mureș au oferit unul dintre cele mai frumoase jocuri din acest sezon al Ligii a 4-a. Partida a fost presărată cu multe ocazii la ambele porți, iar în cele din urmă CS Ocna Mureș s-a impus cu 1-0, după ce Cotoară a înscris din penalty în min. 67, marcând împotriva echipei sale.

CS Olimpia Aiud și CS Ocna Mureș au oferit o demonstrație de fotbal, cu un plus pentru elevii lui Gicu Domșa, Ovidiu Maier și Ionuț Pereat, care au irosit mai multe ocazii. Spectatorii au întâmpinat cu aplauze intrarea pe teren a ”Motanului” Ovidiu Maier, aruncat în luptă în minutul 56.

Antonescu a ratat prima ocazie în min. 3 când a șutat din voleu mult peste poartă. În min. 5, Olipia a replicat prin Felindean, care a șutat superb la colțul lung, Szabo intervenind in-extremis. Două minute mai târziu, Cristea pătrunde în careu, este lovit de un adversar, însă nu cade, iar centralul lasă jocul liber. Cristea centrează în fața porții, însă Hagiu intervine.

În min. 10 Felindean scapă singur cu Szabo, îl lobează pe acesta, însă mingea trece puțin peste. Același Felindean produce o nouă ocazie la poarta ocnamureșenilor, șutând puțin peste poartă din poziție bună. Cel mai periculos om la Aiudului, Felindean scapă singur cu Szabo, însă portarul oaspeților intervine excelent.

În decurs de două minute, 37-39, Hagiu devine înger păzitor pentru Olimpia Aiud. Acesta respinge de 3 ori șuturile lui Cristea, Kiss și Guț.

În repriza secundă, ambele formații s-au întrecut în ratări, Szabo și Hagiu făcând din nou minuni pentru echipele sale. În min. 66, Kiss scapă singur în careu, însă Hagiu ratează intervenția și centralul dictează penalty. Cotoară trasnformă în gol lovitura de la 11 metri, marcând împotriva fostei sale echipe.

Scorul s-a păstrat până la final, deși Olimpia a trecut de câteva ori pe lângă egalare. Felindean și-a pierdut cumpătul și a fost eliminat direct în min. 86 după un fault dur asupra unui adversar. Pereat a avut și el același soartă, fiind eliminat în prelungirile partidei, pentru cumul de cartonașe.

Olimpia Aiud: 12. Hagiu – 6. Pojar, 16. Szekely, 17. Ghirca, 5. C. Muntean, 8. Ilea, 4. Bucur, 7. Bordean, 18. Nemeș, 9. I. Marian. 10. Felindean. Rezerve: 23. Gânscă – 15. Miske, 11. Luca, 2. A. Marian, 14. K. Oniga, 3. Țălnar. 13. Horvath. Antrenor Remus Țălnar.

CS Ocna Mureș: 12. Szabo – 15. Guț, 20. Rașiu, 16. Gabor, 17. Iuga, 10. Kiss, 14. Cotoară, 18. Pereat. 9. Antonescu, 4. Cristea, 19. Cociș. Rezerve: 1. Szekely – 6. Goga, 13. Ovidiu Maier, 11. Olar, 8. Crișan, 4. Vasînc. Antrenori: Gicu Domșa, Ovidiu Maier, Ionuț Pereat.