Olimpia Aiud-Cuprirom Abrud31Olimpia Aiud și-a revenit după eșecul cu Euro Șpring din etapa trecută și a trecut lejer de Cuprirom Abrud, scor 7-0 (2-0). Formația din Munții Apuseni condusă de Costică Moldovan rămâne după 5 etape lanterna roșie a clasamentului, fără puncte și fără gol marcat.

Pentru Olimpia Aiud au punctat: I. Marian (14), Bălan (29, 72), Ciubucă (64, 82), Horvath (67), Felindean (75).

În prima repriză, gazdele s-au întrecut în ratări, irosind mai multe faze clare de a marca. Tabela a fost ”dezghețată” de I. Marian în min. 14, la capătul unei acțiuni individuale. Abrudul a încercat să atace și a ratat o ocazie mare la scorul de 1-0, iar imediat după acea fază, Bălan a punctat pentru 2-0 și a stabilit scorul final al primei reprize.

Și cel de-a ldoilea mitan a avut același parcurs, cu multe faze la poarta lui Țiboc, iar în minutul 64, nou intratul Ciubucă a adus cel de-al 3-lea gol pentru ”olimpici”. În minutul 67, Felindean a fost faultat în careu, Horvath a executat lovitura de la 11 metri, Țiboc a respins însă Horvath a primit o mingea de la un coechipier și a finalizat, elegant cu călcâiul, la colțul lung, stabilind scorul de 4-0.

Bălan a reușit să facă dubla în minutul 72, punctând pentru 5-0, iar Felindean și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, în minutul 75, scor 6-0. Ciubucă a reușit dubla în minutul 82, stabilind scorul final al partidei, 7-0.

Olimpia Aiud: 12. Hagiu, 2. Sas, 16. Szekelyi, 17. Ghirca, 20. Nagy, 21. Ilea, 7. D. Șimandi, 8. Bordean, 44. Nemeș, 14. I. Marian, 15. Bălan. Rezerve: 1. M. Ignat, 18. Luca, 13. Horvath, 3. C. Muntean, 11. Ciubucă, 4. Pojar, 10 Felindean. Antrenor Radu Andone.

Cuprirom Abrud: 42. Țiboc, 3. Drăgoi, 7. Cioară, 5. Faur, 6. B. Vâjdea, 9. A. Vâjdea, 14. Stan, 10. Cîra, 8. M. Pașca, 4. I. Pașca, 13. I. Avram. Rezerve: 15. Olaru. Antrenor Costică Moldovan.