14Performanța Ighiu a încheiat turul cu o victorie categorică. Echipa lui Himcinschi s-a impus cu 3-0 (2-0, la pauză), iar nou-promovata are 28 de puncte și e surpriza plăcută a turului din Liga a III-a, Seria a IV-a.

În minutul 2, Silviu Turuș a deschis scorul după un șut din lovitură liberă. Scorul a fost majorat de același Turuș, în minutul 21, care a înscris după o pasă ideală primită de la Romică David.  Până la pauză doar portarul Lascu s-a opus majorării scorului.

În repriza secundă, Romică David a punctat pentru 3-0, după o fază la care balonul  s-a „lipit” de atacantul Ighiului. În minutul 68, Alexandru Giurgiu a trimis bine din lovitură liberă.

Până la final Fetița și Romică David au mai irosit situații bune de a marca, însă aceștia s-au jucat cu ocaziile.

Tur fabulos făcut de echipa lui Himcinschi

Echipa pregătită de Adorian Himcinschi a reușit să impresioneze în acest tur de campionat, acumulând 8 victorii, 4 remize și 2 înfrângeri, având cea mai bună defensivă din Liga a III-a, Seria a II-a.

Parcursul este unul cu atât mai fabulos, cu cât echipa lui Himcinschi este nou-promovată, iar bugetul de care dispune gruparea prezidată de Gheorghe Dănilă, a reușit să obțină rezultate formidabile.

Performanța Ighiu: Bodea – Rodean, Potopea, Cornea, Ov. Turuș, R. Moga, Bălaș, Oniche, Bărculeț, R. David și S. Turuș.

Rezerve: Baba, F. Morar, G. Toma, Al. Giurgiu Fetița, Buda, Marian.

Antrenor: Adorian Himcinschi.

ACSO FIliași: Lascu – Orban, Balașă, Neacșu, Petcu, Obeanu, Stoiu, Pîrmica, Fotescu, Duviță, Mainerici.

Rezerve: Dicu, Fruntelată, Bâlbă, Moros, Sandu.