Rapid CFR Teius-Energia Sasciori43În cea de a 13-a etapă a Ligii a 4-a, Rapid CFR Teiu a găzduit partida cu Energia Săsciori. Ambele echipe veneau după înfrângeri și își doreau mult victoria, Săsiorul aflându-se în derivă prelungită. Teiușul a fost astăzi mai bună și s-a impus cu 3-1 (1-0) la pauză după golurile marcate de M. Domșa (15, 67), G. Costea (84), pe când golul de onoare al oaspeților a fost înscris de Avram în min. 86 din penalty.

Echipa lui Radu Andone a acumulat 23  de puncte în după această victorie, păstrându-se în partea superioară a clasamentului. Teiușul a pus stăpânire pe joc încă de la început, cu toate că terenul le-a pus probleme ambelor echipe la cosntrucție.

Scorul a fost deschis în min. 15 de tânărul M. Domșa, care l-a învins pe Lazăr cu un șut imparabil din interiorul careului. Săsciorul a trecut pe lângă egalarea la jumătatea reprizei, însă teiușenii au reușit să își conserve rezultatul până la pauză.

În cea de a doua repriză Rapidul a forțat mai mult în atac, s-a deschis mai mult, iar Energia a fost aproape să restabilească egalarea, însă atacanții formației de pe Valea Frumoasei nu au fost inspirați.

În min. 67 scorul a fost majorat de M. Domșa la capătul unei acțiuni individuale finalizată cu un șut la colțul lung.

Avram a fost aproape de a micșora avantajul pe tabelă, însă lovitura sa de cap a trecut milimetric pe lângă bară. În min. 84 s-a făcut 3-0 după ce M. Domșa a driblat tot ce i-a ieșit în cale și i-a pasat nou intratului Georgian Costea, portarul transformat în atacant, acesta învingându-l pe Lazăr.

Două minute mai târziu, la o acțiune mai închegată Energia Săsciori a primit corect un penalty, pe care l-a transformat Lazăr.

Scor final 3-1, iar Teiușul a bifat a 7-a victorie din actualul campionat, pe când Energia Săsciori rămâne pe penultimul loc cu doar 8 puncte.

Rapid CFR Teiuș: 89. Macarie – 4. Puia, 19. Dîscă, 5. Cerghedean, 3. Pop, 13. Juncan, 7. Goangă, 21. R. Domșa, 10. Drăgoi, 96. M. Domșa, 9. C. Cristea. Rezerve: 15. Popa, 8. Lazăr, 14. Avram, 20. G. Costea. Antrenor Radu Andone.

Energia Săsciori: 1. A. Lazăr – 6. Bogdan, 26. B. Cerghedean, 4. I. Bodea, 5. Medrea, 9. I. Avram, 14. Cioca, 11. Apreutesei, 20. Cioroga, 18. Nazarie, 21. David. Rezerve: 8. Boromiz, 10. V. Jula, 7. Bănățan, 2. Paștiu, 3. Chișbac. Antrenor Gheorghe Medrea.