Astăzi, cu începere de la ora 18.00, pe stadionul comunal din Galtiu, Unirea Alba Iulia primește vizita formației CSM Școlar Reșița, într-un duel de foc pentru elevii lui Adorian Himcinschi, tehnician care va avea un adversar inedit pe teren, pe fiul său, Fabian Himcinschi, lansat în fotbalul mare de echipa „alb-neagră”. Aflați în ona minată a clasamentului, uniriștii speră la un rezultat pozitiv, însă ce ide la Reșița nu își permit pași greșiți în misiunea lor de a încerca promovarea în eșalonul secund.

UPDATE: Meciul se reia în câteva minute, administrația locală din Sântimbru făcând eforturi mari pentru a scoate apa de pe teren, lucrând cu pompe toată noaptea! Mai jos este desfășurătorul live-text!

UPDATE: După o ședință între arbitri și oficialii celor două echipe s-a luat decizia ca duelul să fie programat dimineață, la ora 11.00!

UPDATE: Meciul a fost oprit în minutul 22, din cauza ploii și a vântului! În cazul în care vremea nu se întremează în următoarele 60 de minute, meciul va fi oprit definitiv și va fi reluat mâine!

Duelul se anunță unul disputat, uniriștii având dorința de a câștiga din nou puncte pe teren propriu, chiar dacă întâlnesc un adversar extrem de dificil.

Lasconi

Rezerve: 12. Petric, 13. Morar, 14. Joldeș, 9. Davidaș, 2. Cuștiuliță, 3. Cordoș, 15. Toma. Antrenor Adorian Himcinschi.

Costescu

Rezerve: 13. Călin, 93. Covăsală, 4. Epure, 7. Himcinschi, 17. Negoescu, 99. Poiană, 18. Săndescu. Antrenor Leontin Doană.

Iată live text:

Stadion Galtiu
0
CSM Reșița
2
1'
A început partida
15'
meci închis pe o vreme ploioasă, fără nicio ocazie de poartă!
22'
Meciul este oprit din cauza vremii! Plouă extrem de tare, cu vânt puternic
22'
GOOOL, 0-1: Meciul s-a reluat cu o lovitură liberă de la marginea careului, pe care a scris gol, cu o execuție fabuloasă a lui Liuba
37'
GOOOL, 0-2: Muselin profită de o pasă greșită cu pieptul a lui Ștef către Suciu și împinge balonul în plasă!
43'
Contrar jocului, Reșița conduce cu 2-0, Unirea a avut mai mult mingea, însă fără pericol la poarta adversă
45'
Breșneni trage din lovitură liberă de la mare distanță, mingea îi sare în față lui Suciu, care respinge în față, însă pericolul este îndepărtat în cele din urmă
45'
Pauză la Galtiu! 2-0 pentru Reșița
46'
Reșița ratează o ocazie imensă în debutul părții secunde, Beloescu trage peste din poziție bună
48'
Costescu pivotează la marginea careului, trage bine, dar mingea cade pe transversală
65'
Toma intră în locul lui M. Oprea
66'
Ocazie mare pentru Unirea! Toma, intrat la câteva secunde distanță, lovește cu capul o centrare, dar mingea este respinsă din fața porții
67'
Centrare în fața porții, Beloescu își dă drumul prin alunecare, dar trage peste din câțiva metri
71'
Fabian Himcinschi intră la oaspeți în locul lui Beloescu
74'
Breșneni reia cu capul după un corner, Suciu iese greșit, dar mingea trece peste poartă