Unirea Alba Iulia a pierdut, 0-1, meciul din deplasare cu Universitatea Cluj, contând pentru etapa a 10-a a seriei a cincea din Liga a III-a.

Oaspeţii au fost învinşi doar printr-o greşeală de portar, Suciu primind un gol de la peste 25 de metri.

Trupa lui Adorian Himcinschi a început, practic, de la 0-1 partida de la Cluj, Suciu făcând una dintre cele mai mari gafe din cariera sa. Portarul Unirii a scăpat mingea în poartă după un şut al lui Ursu de la peste 25 de metri, mai apoi meciul devenind extrem de complicat pentru jucătorii îmbrăcaţi în alb şi roşu. „Şepcile roşii” au dominat ostilităţile, goalkeeperul Unirii având meritul său, însă, în păstrarea scorului până la pauză.

Mai curajoşi în a doua repriză, albaiulienii au apărut mai mult şi în jumătatea clujenilor, dar fără pericol pentru poarta lui Dinu. De altfel, primul şut la poartă a Unirii a venit abia în minutul 80, autor Selagea, până la final uniriştii nearătând că pot pune în pericol scorul de pe tabelă.

S-a terminat 1-0 pentru “U”, care a urcat pe locul doi în clasament, în timp ce Unirea rămâne pe locul şapte.