ASC Pianu - Teius72ASC Pianu 2013 a remizat în primul meci pe propriul teren, 1-1 (0-1, la pauză) cu Rapid CFR Teiuș, la capătul unei partide modeste făcută de formația pregătită de Adrian Fușle-Țana.

Rapid CFR Teiuș a deschis scorul la Pianu de Jos prin Cerghedean. Acesta a înscris cu un șut în stânga lui Cocârcă, după o ezitare în lanț a defensivei din Pianu. Trebuie precizat faptul că la scorul de 0-0, Dorel Grecu a trimis mingea în bara transversală din lovitură liberă, în vreme ce lovitura de cap a lui Oltean a fost respinsă de portarul ceferiștilor Macarie.

În partea secundă, Andrei Mărginean de la gazde a fost faultat în careu, iar Dorel Grecu a trimis „la mișto” de la punctul cu var și a ratat egalarea, vârful gazdelor trimițând mingea alături de poartă. Totuși elevii lui Adrian Fușle-Țana au pus presiune în jumătatea adversă și au reușit să restabilească egalitatea prin Andrei Mărginean, care l-a învins pe Macarie după o acțiune personală.

Finalul a fost incendiar la Pianu, cele două formații s-au întrecut în ratări, însă un plus la acest capitol l-au avut vizitatorii care l-au evidențiat pe Cocârcă la o situatie unu la unu.

S-a încheiat egal, iar cu o astfel de atitudine Rapid CFR Teiuș își va „vinde” scump pielea și va ceda greu puncte în acest sezon, în vreme ce fotbaliștii lui ASC Pianu au nevoie de o schimbare de atitudine, asta pentru a putea să-și îndeplinească obiectivele propuse.

ASC Pianu - Teius40Grecu înger și demon pentru gazde

Revenit după un retur petrecut la Bucovina Rădăuți (Liga a III-a), Dorel Grecu a fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren. Acesta a obținut numeroase lovituri libere din preajma careului advers, a trimis mingea în bara transversală din lovitură de la 20 de metri și a „hărțuit” în permanență defensiva „alb-vișiniilor”.

Totuși în partea secundă Dorel Grecu a reușit să-și anuleze toate meritele din primele 45 de minute, când in minutul 48 a irosit o lovitură de departajare.

ASC Pianu - Teius45Miheț, Mărginean și Oltean au debutat pentru Pianu

În partida cu Rapid CFR Teiuș, antrenorul Adrian Fușle-Țana a trimis în formula de start și trei din achizițiile făcute în această vară.

Miheț a fost folosit ca mijlocaș la închidere, însă a fost înlocuit în minutul 35 de Alexandru Popescu, deoarece prestația mijlocașului a fost una timorată.

Aduși de la Performanța Ighiu, Cristi Mărginean și Cosmin Oltean au fost integralișit în partida de duminică, însă cel care a ieșit mai mult în evidență a fost Cosmin Oltean, care a avut o prestație impecabilă la primul meci în tricoul „alb-verzilor”.

În această săptămână oficialii formației din Pianu de Jos vor mai legitima câtiva jucători, unul dintre ei fiind Răzvan Popescu.

ASC Pianu - Teius19Darius Goangă (25 de ani), antrenor cu priză la teiușeni

Rămasă fără antrenor și fără un sprijin financiar constant, Rapid CFR Teiuș a preferat în această pauză de iarnă să renunțe la antrenorii  cu „pedigree” și au ales să mizeze pe Darius Goangă, unul dintre jucătorii talentați ai formației Rapid CFR Teiuș.

Ajutat de Adi Trifa, Darius a reușit să strângă 22 de jucători la pregătire și a izbutit să alinieze la debutul în noul sezon o formație care nu a arătat deloc rău.

Cei doi tehnicieni au folosit următoarele garnituri:

pianu - teius

Vă prezentăm mai jos rezumatul partidei, însoțit de declarațiile celor doi antrenori: